be_ixf;ym_202212 d_02; ct_100
MBYLL
Ståle Sandbech competes in the 2016 Winter X Games in Oslo.
LAJME

Lojrat X 2018 Norvegji

May 182018

Skuadra e Monster Energy me atletet e world-class, eshte gati per te konkurruar ne Lojrat X Norvegji 2018 ne Oslo dhe Fornebu kete fundjave. Eventi i sportit i profilit te larte, gjithashtu gara e skateboarding fillon ne 18-20 maj.  

Tashme, ne vitin e trete radhazi, X Games Norvegji do te bej bashke atletet me te mire te sportit ne ski te stilit te lire, skateboarding dhe snowboarding. Me transmetim te drejtperdrejte nga ESPN dhe NRK ne Norvegji, eventi prej tre ditesh do te kete gar ate sporteve te aksionit dhe perfomancave muzikale te hip-hopit nga artist si Lil’ Yachty.

Ne perpjekje per te mbajtur nje nivel te larte te elites, X Games Norvegji 2018 eshte event me ftesa te rezervuara per mbajtesit e medaljes. Atlete te Monster Energy te cilet do te kemi mundesine te shohim jane:

Ne Snowboarding Big Air per meshkuj do te jete Max Parrot, i cili ka qene dominues keto vitet e fundit me levizje te vetat, si quadruple underflip 1620. Pasi fitoi medaljen e arte ne Snowboard Big Air ne X Games Aspen 2018 ne janar, Parrot tashme mban me shume medalje ne Big Air dhe ne historine e X Games Snowboard (4 medalje ari, 3 argjendi). Nje tjeter atlet eshte Sven Thorgren, i cili mori medaljen e arte ne Sowbard Slopestyle ne X Games Norvegji 2017. Gjithashtu nje tjeter atlet qe do te sjell zjar ne arenen e OBOS Fornebu te shtunen, eshte belgu i stilit te lire Sabbe de Buck.

Kur te jete koha e Snowboarding Big Air per femra, te pranishme do te jene fituesja e medaljeve per 15 here ne X Games dhe fituesja e medaljes se arte ne lojrat olimpike, Jamie Anderson. Per momentin eshte atletja me me shume medalje ne historine e X Games, ajo fitoi medaljen e bronxte ne Snowboard Big Air gjate X Games te Aspen 2018.  

Ne Ski Big Air per meshkuj, Henrik Harlaut eshte favorit pas fitores se medaljes se arte ne Big Air ne Aspen X Games 2018 dhe X Games Norvegji 2017. Ai ka pergatitur disa levizje spektakolare per turmen ne OBOS Big Arena ne Fornebu te shtunen. Nje tjeter atlet per tu pare eshte shoku i skuadres se Monster Energy, James Wood i cili mori medaljen e bronxte ne X Games ne Aspen gjate janarit dhe ka qene duke u trajnuar ne Norvegji gjate javes se fundit.  

Pergatituni per levizje inspiruese ne Women’s Ski Big Air nga Maggie Voisin, e cila eshte e vetmja amerikane qe fitoi medalje ne Women’s Ski Big Air me medalje te bronxte gjate X Games te Novergjise ne 2017 dhe eshte e vetmja atlete amerikane qe merr pjese kete vit.

Ajo do te shoqerohet nga shoqja e skuadres te Monster Energy, e reja zviceriane, Giulia Tanno, e njohur per levizjet teknike si switch 1080s dhe eshte fituese e medaljes se bronxit ne Women’s Ski Big Air ne Aspen 2017. Nje atlete tjeter e pranishme, fituese e medaljes se arte ne Slopestyle eshte Emma Dahlstrom nga Suedia, e cila rikthehet pasi humbi podiumin vitin e kaluar.

Skateboard Street rikthehet ne Oslo pas debutimit ne 2016-en. Kete vit, kampioni i Street League Skateboarding Super Crown dhe medalisti per 13 here Nyjah Huston do ti duhet te heq dore nga ftesa sepse eshte akoma duke u rikuperuar nga demtimi i gjurit. E gjithe vemendja do te jete te i riu Kevin Baekkel nga Hamar, Norvegji: ai beri emer gati dy vjet me pare ne revisten Thrasher “Kings of the Road” per garen ku mori pjese.

ORARET

E PREMTE, MAJ 18

 18:00 - 19:20 pm | Street Skateboarding Round One (M) Oslo

 

E SHTUNE, MAJ 19

17:30 pm | Ski Big Air Finals (W) Fornebu

18:30 pm  | Snowboard Big Air Finals (W) Fornebu

19:30 pm | Ski Big Air Finals (M) Fornebu

21:00 pm | Snowboard Big Air Finals (M) Fornebu

SHPERNDA ARTIKULLIN:

TE REKOMANDUARA

PER TY