be_ixf;ym_202201 d_24; ct_100
MBYLL
Jamie Anderson wins the 2018 Burton US Open Slopestyle
LAJME

Ayumu Hirano, Chloe Kim dhe Jamie Anderson — Te gjithe fitimtare ne hapjen e Snowboarding ne Burton te SHBA

Mar 162018

Monster Energy pergezon Chloe Kim dhe Ayumu Hirano per fitoret e tyre ne hapjen e Snowboarding ne Burton, US. Ne garen e pare qe nga Lojrat Olimpike, Kim rrembeu fitoren e Halfpipe per femra, dhe Hirano cmimin e Halfpipe per meshkuj. Shoqja e skuadres Jamie Anderson fitoi ne Slopestyle. Ky event konsiderohet nga garuesit gjeresisht si eventi I sezonit, eshte viti I 36-te radhazi qe organizohet dhe kjo e ben ate garen me te gjate ne historine e snowboarding. Si nje kompeticion I krijuar per snowboarding nga atletet e snowboarder, “The US Open” eshte nje event historik dhe ne pergjithesi shenon fundin e sezonit garues, dhe ky ishte viti I Hirano, Kim dhe Anderson.

Kim eshte fituese e medaljes se arte ne Lojrat Olimpike te dimrit ne Pyeongchang, ne shkurt. Dhe ajo e forcoi perfomancen e saj ne kete sezon me nje fitore te sigurte ne halpipe. Ne nje nga garat ajo ndoqi metoden: 1080 cork I dyfishte, cab 720 Indy, 900 tail grab dhe nje McTwist (manovra ne ajer) I dha asaj 85.87 pike dhe si perfundim fitoren. Mungonte dukshem manovra back-to-back 1080 per te cilen ajo shquhej, por kushtet ishin te veshtira kete fundjave. Me diellin qe fshihej pas reve dhe ererat e forta ajo vendosi qe nuk ishte vendimi I duhur per ta zbatuar ate manover.

“Fatkeqisht e kisha te pamundur te vija ne jete back-to-back 10s,” thote Kim. “Me ate situate moti dhe pasi deshtova dy here te realizoja ‘run on fist’ I thashe vetes qetesohu.”

Fitorja I vuri kapakun nje sezoni te paharrueshem per 17-vjeçaren e cila perveç medaljes se arit ne lojrat Olimpike, fitoi gjithashtu X Games ne Aspen.

Nderkohe Hirano fitoi halfpipe 22-foot te shtunen, pas fitores ne X Games ne janar, dhe medaljes se argjendit ne lojrat Olimpike pavarsisht nje gare perfekte.

Levizja e pare e tij ishte nje nga te preferuarat e publikut, ‘triple overhead Indy air’. Pas kesaj ai vazhdoi me nje cork te dyfishte 1440 dhe cab double cork 1080. Ai arriti ta mbyllte garen me nje cork te dyfishte 1260 ndjekur kjo nga nje backside double cork 1260.

Pas gjithe kesaj performance juria e vleresoi me 89.62 pike, mjaftueshem per ti dhene fitore.

Anderson, gjithashtu e re ne lojrat Olimpike siguroi fitoren ne Slopestyle me fitore “by default” duke qene se garuesit e tjere u terhoqen prej gares pasi nuk u ndjene te sigurte. Vendimi per te hequr dore nga gara ndodhi per shkak te ererave te forta dhe drites se dobet. Fitorja ju dha Andersonit sepse ishte kualifikuesja me e mire nga dita e meparshme, gjysme-finalja. 

SHPERNDA ARTIKULLIN:

TE REKOMANDUARA

PER TY