be_ixf;ym_202201 d_24; ct_100
MBYLL
Kevin Benavides at the 2018 Atacama Rally
LAJME

Benavides triumfon ne Atacama ne daljen e fundit te FIM Rallies

Nov 30-0001

Per heren e dyte kete vit Kevin Benavides i skuadres se Hondas Monster Energy shkelqeu ne token amerikano jugore nderkohe qe Argjentina u tregua e fuqishme ne pisten e shpejte dhe te veshtire te Atacama Rally ne Kili, duke kapur fitoren ne raundin e trete te kampionatit boteror te FIM Cross Country Rallies.

Fituesi i vendit te dyte te Dakar 2018 tregoi mendjemprehtesine e tij ne shkretetire duke shenuar nje rezultat te rendesishem per ekipin e fabrikes se HRC dhe tashme nje sy e ka te provat dhe pergatitjen per spektaklin e Dakar 2019. Ai shenoi ne vendin e pare per tre nga pese fazat.

 

Edhe pse Atacama kishte vetem 1200km (me pak se çereku i trajektores brutale te Dakarit dhe ju deshen vetem pese dite ne vend te dy javeve) sfidat pergjate javes se fundit  dhe me xhiron qe fillonte dhe perfundonte ne Copiapó, perbente nje pune te veshtire per Hondan.

 

Nje miks relievesh te ndryshem pergjate hapesires se shkretetires dhe me aftesi ne navigacion treguan se Benavides ishte ne forme te mire nderkohe qe Paulo Gonçalves perfundoi i 6ti, Jose Ignacion Cornejo i 7ti dhe Ricky Brabec i 8ti. Nje element i rendesishem i fitores se Hondas ishte niveli i konkurrences: kampioni i botes ne fuqi Pabo Quintanilla dhe puna e plote e KTM ishin gjithashtu te fuqishem.

“Jam shume i lumtur, ka qene nje gare Atacama Rally e mrekullueshme per mua,” tha Benavides i cili do te shkoje nga fundi ne fillim perpara fansave te tij ne nje nga garat off road me te rendesishme te Argjentines, Desafio Ruta 40, e cila do te zhvillohet javen qe vjen. “Fitova tre faza dhe isha vertete rehat me mjetin, i cili ka funksionuar per mrekulli gjate gjithe eventit. Skuadra ka bere nje pune shume te mire ddhe kjo me ka dhene mua mjetet e duhura per fitore. Kam qendruar shume i perqendruar dhe isha i sigurte ne vetvete. Te fitosh ketu nuk eshte e thjeshte, Quintanilla eshte shume i fuqishem. Mezi e kam pritur kete fitore prej nje kohe shume te gjate dhe po me shijon vertete shume!”

 

Monster Energy Honda do te vleresoje kushtet e Joan Barredas pasi spanjolli u detyrua te terhiqej nga gara per shkak te nje demtimi dhe do te kaloje pertej kufirit, San Miguel de Tucumán per tu pergatitur per nje tjeter sfide perpara fundit te gushtit. Argentine Rally eshte gara e parafundit ne kompeticionin e FIM 2018.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Donec porttitor turpis condimentum arcu cursus efficitur. Proin vehicula sed urna in posuere. Maecenas tortor mauris, finibus nec semper sit amet, tincidunt non diam. In lobortis turpis at nisi euismod gravida. Mauris mattis molestie metus in consectetur. Aenean id consequat arcu. Praesent tortor lectus, molestie ut mauris sed, laoreet scelerisque risus. Pellentesque eget molestie odio. Suspendisse consequat ut risus a condimentum. Fusce malesuada egestas facilisis. Sed a tristique nibh.

SHPERNDA ARTIKULLIN:

TE REKOMANDUARA

PER TY