be_ixf;ym_202207 d_01; ct_100
MBYLL
Paulo Goncalves at the 2018 Desafio Inca
LAJME

Gonçalves triumfon në Inca Rally

Nov 30-0001

Shtatori 2018 ka qënë një vit me goxha përfitime për Paulo Gonçalves e Monster Energy Honda përsa i përket confidences ndërkohë që Dakar 2019 është pranë. Veterani portugez i ndjekur nga fitorja më e fundit në Argjentinë për Desafio Ruta 40, synon të fitojë edhe Desafio Inca, një garë 3 ditore në Peru.

Ishte seti i dytë i fitoreve por i treti në këtë continent për skuadrën e Honda që kishte mundur të mbante një nivel të lartë teknik me gjithë dëmtimet e Joan Barreda dhe Kevin Benavides. I fundit – një i ngjitur në podium në Dakar 2018 dhe fitues në Kili disa javë më pare ishte kthyer në lojë. Gonçaves mundi ta pozicionojë veten përpara shokut të skuadrës dhe të pozicionohej i pari.

“Ne kemi përfunduar një test goxha të rëndësishëm këtu në Peru dhe shkoi goxha mire. Pata një start që mund t’i kishte komplikuar gjërat, por Kevin e hapi pistën goxha mire. Unë munda të mbaja ritëm goxha të mirë dhe ata pas meje nuk mundën të më arrinin. Jam i lumtur për veten time dhe për skuadrën. Kjo ishte një garë me pilotë me ritëm goxha të mirë. Ti duhet të jesh gjitmonë në tension dhe mos “relaksohesh” asnjë here. Por pjesa më e rëndësishme nuk ka ardhur akoma.”

Inca nuk ishte një event i lehtë; KTM dhe Yamaha u vunë bashkë me disa Honda.

Puna e skuadrës vazhdon. Gjerat duken qehtë por nuk do edhe shumë kohë që të fillojë numërimi mbrapsht për Dakar. Përgatitjet e fundit vazhdojnë me raundin final të FIM Cross Country Rallies World Championship në Marok në fillim të Tetorit.

SHPERNDA ARTIKULLIN:

TE REKOMANDUARA

PER TY