be_ixf;ym_202302 d_03; ct_100
MBYLL
Images from the Skate event at the 2018 Aus X-Games
LAJME

Nyjah merr medalje ari në X Games Sydney

Nov 30-0001

Flasim për t’a ruajtur më të mirën për në fund. Në eventin final të të parit X Games Sydney, Nyjah Huston i Monster Energy mori medaljen e artë në Men’s Skateboard Street Event. Përballur me elitën botërore të street skateboard-ing në debutimin e X Games në tokën Australiane, 23 vjeçari nga Laguna Beach, Kaliforni, mori në shtëpi medaljen e 9 të artë në Skateboard Street.

Sesioni final i sotëm pa 12 nga street skater-at më të mirë në botë – duke përfshirë nga Australia, Brazili, Kandaja, Japonia dhe SHBA – duke luftuar për sa më shumë pike me 3 prova për skater. Pista e betonit në Spotless Stadium brenda Sydney Olympic Park përfshin një varitet parvazesh, bankash gjithashtu edhe një asortiment gardhesh me gjatësi dhe madhësi të ndryshme. Me fjalë të tjera, egzaktësisht ajo ku Huston ka qef të drejtoje skateboard e tij.

Fituesi në Street i cili mbron medaljen e artë nga Korriku në X Games Minneapolis erdhi në finale shumë i fokusuar, duke bërë një performance perfekte që në tentativën e pare: backside Smith grind në një platform parvazi dhe më pas në bankë, dhe disa lëvizje të tjera të komplikuara. Gjithë performance fantastike e Huston, u vlerësua me 94.33 pikë dhe ai mori kryesimin që shumë herët.

Këto pike rezultuan të mbyllnin “marrveshjen”, pasi asnjë tjetër nuk mund të marrë më shumë pike. Duke filluar të 3-tën dhe të fundit nisje si një xhiro fitoreje, Huston vendosi të fiksojë vështirësinë duke bërë një kickflip, 360 kickflip, dhe një fakie landing dhe këto dhe të tjera i siguruan atij plot 96.00 pikë dhe një medalje të artë.

 

“Publiku këtu në Sydney ishte i paparë sot, ky ishte një kthim i mirë për X Games e pare në këtë vend,” tha Huston ndërkohë që po fitonte medaljen e artë në X Games Sydney 2018.

 

Huston bëri debutimin e tij në X Games në 2006 në moshën 11 vjeçare dhe u bë më i riu medalist i artë në historinë e  X Games Skateboard Street në moshën 16 vjeçare në vitin 2011. Ai ka fituar më shumë para në kompedicion duke mbajtur një record historik dhe aktualisht mban titullin e Street League Skateboarding Super Crown World Championship. Pasi doli një video si pjesë me sponsorin e këpucëve të tij Nike në Shkurt 2018, ai pësoi një rënie pas një dëmtimi në gju që e pa atë jashtë disa eventeve. Ai u kthye në formën më të mirë duke fituar medalje të artë në X Games Minneapolis 2018 dhe tani mban 15 medalje në X Games në Skateboard Street duke përfshirë 9 ari, më shumë se çdo atlet tjetër.

 

Ishod Wair, shoku i skuadrës së Huston luftoi deri në finale në vendin e 2. Thrasher Magazine Skater of the Year bashkoi një gati-perfekte frontside Smith në platformën e gardhit, kickflip frontside lipslide, dhe disa lëvizje të tjera deri sat ë humbte një switch flip frontside në gardhin e madh.

SHPERNDA ARTIKULLIN:

TE REKOMANDUARA

PER TY