be_ixf;ym_202211 d_29; ct_100
MBYLL
Pictures of day 1 at Monza Rally Show 2018 with Valentino Rossi
LAJME

Rossi: Gazin në fund për fitoren e Monza Rally Show

Nov 30-0001

Ikonat e sportit nuk vine më të mëdhenj se Valentino Rossi. Viti 2018 e pa legjendën në sezonin e tij të 23 mbi motor në gara; për më tepër Rossi është po aq i shpejtë tani si kur theu këmbën në vitin 1996 mbi një Aprilia 125cc. Mbi 2 dhe 4 rrota.

Për një atlet në prag të të mbushurit 40 vjeç, duket si pa sens të mendosh që ndonjë here ai do t’a heqë këmbën nga gazi. Nuk ka sens. Pasi u rendit në vendin e 3 në 2018 MotoGP Championship pas garës së fundit në Valencia në Nëntor, Rossi u duk përsëri për sfidën e fundit të vitit.

Monza Rally Show vendos diçka çdo fund viti për djalin e shtëpisë VR46  - dhe ajo ku ai lë motorrin e tij Yamaha YZR-M1 për një makinë World Rally Spec. Natyrisht për një talent prestigjoz, suksesi nuk ishte shumë larg.

I gjithanshëm duke fituar të gjitha 9 shtigjet, Rossi mori në shtëpi fitoren e 7 në event, duke e lënë atë 2 fitore larg nga isht fituesi i Le Mans 24 Hours, Rinaldo Capello, në majën e fituesve të Monza Rally Show.

“E kam shijuar Monza Rally Show e këtij viti shumë – pata shansin të pilotoj WRC Plus që është fantastike,” shpjegon Rossi. “Jam një fans i madh i rally, dhe të mund të drejtoj këtë makinë në limit është fantastike! Patëm ritëm të mirë gjithë fundjavën, dhe vumë kohë të mira – mendoj se mund të isha edhe më i shpejtë.

 

“Më pëlqeu shtegu këtë vit gjithashtu – kërcimet ishin shumë të mira. Është keq që bëmë 2 Grand Prix në vend të 3 që kemi bërë më pare. Për mua Grand Prix është zemra e Monza Rally Show – kështu që shpresojqë vitin tjetër organizatorët do bëjnë përsëri 3. Por gjithsesi fansat dhe atmosfera është gjithmonë shumë special këtu në Monza dhe jam i lumtur të mundem të fitoj këtë vit. Më pëlqen të vij këtu dhe të garoj; është diçka shumë special.

 

“Dhjetori zakonisht është pushim dhe Monza Rally Show vendos shenjën si gara e fundit e sezonit. Kam rreth 3 javë pushim dhe më pas mezi po pres të rifokusohem në garat me motorra dhe testimet për vitin 2019…”

KY ARTIKULL PROMOVON:

SHPERNDA ARTIKULLIN:

TE REKOMANDUARA

PER TY