be_ixf;ym_202303 d_27; ct_50
MBYLL
Images from the Skate event at the 2018 Aus X-Games
LAJME

Të shohësh ar në ditën finale të X Games Sydney 2018

Nov 30-0001

Dielli ishte jashtë mbi Spotless Stadium e mbushur plot për ditën finale të X Games Sydney 2018. Duke ruajtur më të mirë për në fund, atletët e Monster Energy synuan medalje ari në 2 eventet e të Dielës:
mbrojtësit e medaljeve të arta Jarryd McNeil dhe Nyjah Huston moren vend më të mira në Moto X Best Whip dhe Men’s Skateboard Street respektivisht. Atletët e Monster Energy gjithashtu morën në shtëpi medaljet në BMX Big Air and Moto X Best Trick.

Në një të përgjithshme, inagurimi i Sydney X Games solli një publik masiv që qëndroi përgjatë gjithë fundjavës me një shifër prej rreth 52,000 spektatorë. Ndonëse me pengesat e shiut dhe me disa evente të anulluara, fansat Australian treguan pasionin e tyre për sportin dhe pane disa nga emrat më të mëdhenj në BMX, Moto X dhe Skateboarding teksa bënin historinë. Shikuesit online përreth glodit ndoqën aksionin nëpërmjet trasmetimit live në mediat dixhitale si YouTube apo Instagram Live.

Dita finale në Sydney nisi në mesditë me orën locale nën qielli blu me gjithë sytë nga Mega Ramp për BMX Big Air. Mbrojtësi i medaljes së artë dhe atleti i skuadrës së Monster Energy James Foster, i cili fitoi  BMX Big Air në X Games Minneapolis në 2017 dhe 2018, erdhi në kompedicion si njeriu që duhej mundur. Teksa përballej me elitën e sportit, Foster bëri një backflip triple tail whip masiv në një distance prej 70-foot dhe më pas një quad flip masiv për të përfunduar me 90.33 pikë dhe një medalje të argjendtë.

Më pas ishte rradha për të treguar stil dhe shkathtësi në Moto X Best Whip që ka të bëjë me fluturimet në çmendura, të quajtura ‘Whips’, në dirt jump. Kjo ishte koha që heroi i shtëpisë dhe kampioni Jarryd McNeil nga Yarrawonga të bënte historinë: duke marrë medaljen e artë me një one-footed seat bounce Whips masiv, 27 vjeçari u bë atleti Australian  me më shumë fitore në historinë e X Games me 7 medalje ari. Si i vetmi finalist Amerikan, shoki i tij i skuadrës Axell Hodges nga Encinitas, Kaliforni, mori në shtëpi medaljen e dytë konsekutive të bronztë në Best Whip.

 

Në finalen e shumë kontestuar të Moto X Best Trick, të gjithë sytë ishin tek Josh Sheehan, i cili konkuroi në çdo event të Moto X në X Games Sydney dhe mori medaljen e ardhendtë një mbremje më pare. Duke luftuar në kushte terreni të vëshitira nga rënia e shiut, 32 vjeçari Australian ikonë e motorcorss-it zbirit mirë duke egzekutuar një no-handed double backflip për 90.66 pikë dhe mori medalje të bronztë.

 

Duke mbyllur të parin X Games në kontinentin Australian me një krismë, Nyjah Huston i Monster Energy mori medalje të artë në të parën nisje të Men’s Skateboard Street, duke përfshirë një backside lipslide. Duke marrë nisjen finale si xhiro fitoreje, 24 vjeçari i cili ka konkuruar në X Games që kur ka qënë 11 vjeç rriti pikët e fitimit për një fitore medalje të artë të merituar në Skateboard Street, duke e bërë atë skater-in më të dekoruar në historinë e X Games.

 

Për fansat e X Games në SHBA të cilët e humbën aksionin, 4 orë të eventit rezyme do të trasmetohen në ABC si pjesë e World of X Games series që fillon të Dielën, 28 Tetor. Fansat munden gjithashtu të ndjekin lajmet dhe momentet më të bukura në platformat dixhitale të ESPN, duke përfshirë XGames.com dhe X Games në  Twitter, Facebook, Instagram, Snapchat e më shumë.

SHPERNDA ARTIKULLIN:

TE REKOMANDUARA

PER TY