be_ixf;ym_202206 d_29; ct_100
MBYLL
Images of Petter Solberg competing in the Spanish round of the 2018 WRC Championship
LAJME

Super Solberg merr vend ne podium gjatë rikthimit të WRC në Spanjë

Nov 30-0001

“Jo keq për dy djem të vjetër?!” bërtiti Petter Solberg duke qëndruar pranë rivalit Sébastien Loeb në fund të RallyRACC Catalunya - Rally de España; raundi i 12 i 2018 WRC. Zakonisht kompeditorë të forte – të dy Solberg dhe Loeb u dukën të kënaqur me performancat respective në stage-t Spanjolle.

Ndërsa Loeb ka marrë një fitore fantastike në Spanjë, kthimi i Petter në aksionin e rally-t – e para në 6 vite – dëshmoi ekspertizën e Norvegjezit teksa u ngjit në podium në kategorinë WRC2. Ndryshimi në makineritë e rally-t për fundjavën e pa Solberg të ndërrojë Volkswagen Polo R World RX Supercar me 600 kuaj fuqi, për një Volkswagen Polo GTI R5-class 1.6 litërsh.

Pasi luftoi për kryesimin e klasit më herët në event, Solberg për pak rrëshqiti pas në vendin e 6 në kondicionet e vështira në stage-t me asphalt të të Shtunës dhe të Dielës, përpara se të kthehej në vendin e 3. “Çfarë rezultati fantastic pas 6 vitesh larg,” vazhdoi Solberg.

 

“Nuk ishte një punë e lehtë me vetëm 2 ditë testime dhe shënime të reja. Që është arsyeja përse jam shumë krenar për çka Veronica dhe unë arritëm. Rezultat podiumi në debutim – gjërat nuk mund të shkonin më mirë. Ne shmangëm gjithë risqet në rally, gjithmonë pamë për linjat më të pastra. Me pak më shumë goditje, nuk e vë në dyshim që do kishim dale edhe më mirë.

 

“Por gjëja më e rëndësishme është që bëra goxha qef me makinën, dhe kur përfundon në podium me shampanjë, ti fillon e rimendon atë çka ndodhi. Një fjalë e shpejtë për finishin e Sébastien Loe: Ishte thjeshtë fantastike ajo që ai bëri këtu. Urime për fitoren!”

Solberg po konkuronte me skuadrën e Volkswagen Motorsport, e cila vetë po bënte një rikthim në rally, teksa dominoi sportin midis 2013 dhe 2016. Ndërsa Petter e ka bërë të qarë se nuk do të kthehet rregullisht në rally, ai është i vendosur të garojë në FIA World Rallycross Championship – që kulminon me raundin e fundit në Afrikën e Jugut në 24-25 Nëntor – gjithashtu teksa finalja e Gymkhana GRiD 2018 mbahet në 1 Dhjetor. Shihni detajet, këtu.

KY ARTIKULL PROMOVON:

SHPERNDA ARTIKULLIN:

TE REKOMANDUARA

PER TY