be_ixf;ym_202301 d_31; ct_100
MBYLL
Taka Higashino Photos Sky Tower Stunt NZ
LAJME

Taka sfidon mundësitë teksa nget motorrin i vetëm në Sky Tower e Auckland

Nov 30-0001

Sensacioni i Freestyle Motorcross, Taka Higashino ka sfiduar gravitetin në Zelandën e Re sot mundësuar nga Monster Energy Yamaha duke i dhënë motorrit rrotull Sky Tower të famshme të Auckland, 192 metra mbi tokë.

Japonezi është në qytet për Monster Energy S-X Open Auckland në fundjavë kur stilet e lira të motorcross-it të tij do të jenë në kulm, përpara mbi 25,000 fansave në Mt Smart Stadium të Shtunën.

Taka ngau i vetëm rrotull Sky Tower dhe për t’a bërë më të vështirë, duke të kalonte edhe frikën nga lartësitë dhe të futej në platformën 61cm  të gjerë.

“Herën e pare, në gjysëm të rrugës doja të qaja, të ndaloja dhe të hidhesha. Pamja ishte e forte, dhe po mendoja “OMG, nuk mund të shoh”. Ndonjë here, të shihje dyshemenë dukej si ëndërr, jo e vërtetë.” thotë Taka.

“Ishte çmenduri kur era vinte, motorri humbte balancën, litari kishte tension gjithashtu. Duket e lehtë por atje ishte goxha e vështirë. Ishte shumë e frikshme.”

 

Taka filloi t’i jepte motorrit në moshën 7 vjeçari dhe ka qënë një freestyle rider profesionist që prej moshës 18 vjeçare. Ai ka bërë historin më pare, duke u bërë i pari pilot i Moto-X japonez që fiton medalje të artë në X Games. Eventi i hapjes së S-X Open International Supercross do të bëhet në Mt Smart Stadium në 24 Nëntor.

KY ARTIKULL PROMOVON:

SHPERNDA ARTIKULLIN:

TE REKOMANDUARA

PER TY