be_ixf;ym_202301 d_28; ct_100
MBYLL
2018 Web X Games Sydney Hero Image
LAJME

Permbledhje e X Games Sydney 2018

Nov 30-0001

I pari spektakël X Games në kontinentin Australian u mbyll. Monster Energy përgëzon atletët e tij të BMX, Moto X dhe Skateboarding për një fundjavë të suksesshme teksa luftonin në fundjavën e X Games Sydney 2018. Skuadrat e nivelit botëror dominuan me një total prej 10 medaljesh në disiplinat e Skateboarding, BMX dhe Moto X duke marrë 3 medalje ari, 3 argjendi dhe 4 bronzi.

Inagurimi i X Games Sydney solli shumë njerëz në Spotless Stadium brenda Sydney Olympic Park për një fundjavë plot me aksion, culture rinore dhe performance muzikore në një atmosphere festivali. Me gjithë motin sfidues dhe 3 evente motorcross-I të anulluara si pasojë e shiut, publiku Australian erdhi me kapacitet të plotë për të festuar performancat e atletëve dhe muzikantëve më të mirë në botë duke përfshirë edhe The Avalanches dhe 360.

Me një audience prej rreth 52,000 spektatorë gjatë gjithë fundjavës, debutimi i  X Games Australian ishte një i tillë për librat e historisë.

Teksa flasim për historinë, atletët e Monster Energy kënaqën publikun në Sydney gjatë gjithë fundjavës, duke përfshirë edhe disa performanca ku u vendosën rekorde: atleti i BMX Alex Donnachie solli në shtëpi në Skoci të parën medalje ari të X Games duke fituar BMX Street. Australiani i motorcross-it Jarryd McNeil mbrojti medaljen e tij të artë në Moto X Best Whip për t’u bërë altleti Australian me më shumë fitore në histori me 7 medalje ari. Në Men’s Skateboard Street, skater-i më i dekoruar në botë dhe pjestari i skuadrës së Monster Energy Nyjah Huston shtoi rekordin e tij personal duke marrë medaljen e 9 të artë. Kjo është ajo çka ndodhi atje:

 

E premtja filloi me një note të lartë teksa atleti Skocez i BMX Alex Donnachie mori medalje ari në atë çka ishte hera e dytë në X Games. Duke tronditur favoritin Garrett Reynolds që fiton prej vitesh me një pikavarazh prej 84.33, medalja e futi atë në librat e historisë si medalisti i pare Skocez në X Games. Për fat të keq, shiu anulloi eventin e Moto X Step Up .

Të Shtunën, vendet në podium vazhduan teksa Kyle Baldock i Monster Energy vuri në jetë një rutinë teknike në BMX Dirt duke përfshirë edhe një Cash Roll ajror tepër të vështirë për një medalje të argjendtë; medalja e 10 e X Games (6 ari, 1 argjendi, 3 bronzi) për nativët e Gold Coast. Me të në podium iu bashkua edhe shoku i skuadrës së Monster Colton Walker nga Minneapolis, i cili mori një medalje bronzi në daljen e tij të 2.

Dita e dytë e X Games Sydney gjithashtu më në fund i solli fansave Australian aksionin e motorcross-it për të cilën ata shumë kishin pritur. I brohoritur nga turma plot energji, icona australiane e motorcross-it Josh Sheehan mori një medalje të argjendtë në fund të Moto X Freestyle – e shtata medalje në X Games – duke egzekutuar një rotine të vështirë me rrotullime dyshe pa duar.

Duke mbyllur ditën plot evente, 18 vjeçari fillestar pro Trey Wood u përball me elitën e Skateboard Big Air dhe siguroi medalje bronzi duke egzekutuar një Mute 720 në një distance prej 70-foot dhe disa lëvizje të tjera. Kjo shënon medaljen e dytë të bronztë të Trey në këtë event asaj në X Games Minneapolis në Korrik. Si një zhgënjim për fansat, një stuhi anuloi eventin e mbrëmjes Moto X Doubles.

Dita finale e X Games Sydney 2018 filloi në mesditë me një garë BMX Big air tepër kompeditive. Mbrojtësi i medaljes së artë dhe pjestari i skuadrës së Monster Energy James Foster, i cili fitoi BMX Big Air në X Games Minneapolis në vitet 2017 dhe 2018, realizoi një backflip masiv tresh në rreth 70-foot distance dhe mori 90.33 pikë dhe mori medalje të argjendtë.

Në Moto X Best Whip, Axell Hodges nga Kalifornia provoi stilin dhe shkathtësinë e tij kur vjen puna tek shformimet ajrore dhe mori medaljen e dytë të brnzit në Best Whip si Amerikani i vetëm në një finale tërësisht Australiane. Turma vendase u ngrit në këmbë teksa kampioni Jarryd McNeil nga Yarrawonga vendosi një record të ri: duke marrë medalje të artë me një one-footed seat bounce Whips masiv, 27 vjeçari u bë atleti Australian me më shumë fitore në historinë e X Games me 7 medalje ari.

Në një Moto X Best Trick finale të kontestuar, ikona australiane e motorcross-it Josh Sheehan luftoi me elitën e FMX dhe në një pistë me kushte jot ë favorshme për të marrë medaljen e tij të dytë në X Ganes Sydney: egzekutoi një rënie perfekte dhe disa lëvizje teknike të tjera 32 vjeçari i cili kokuroi në çdo Moto X event arriti të marrë 90.66 pikë dhe një medalje bronzi. Si pasojë e kushteve të paqëndrueshme nga shiu, eventi i Moto X QuarterPipe High Air u anullua.

Në një të përgjithshme, skuadra e motorcross-it të Monster Energy realizoi një performance shumë të mirë me gjithë faktin që 3 nga 6 evente u anulluan si pasojë e motit. Skuadra mori vende në podium në çdo Moto X event me një total prej 1 medaljeje ari, 1 argjendi, dhe 2 bronzi. Jarryd McNeil tani mban 12 medalje të X Games, ndërkohë Axell Hodges mori 5 medalje në atë çka është vetëm viti i tij i 3 në X Games.

Mbyllja e X Games u bë teksa Men’s Skateboard Street pa Nyjah Huston teksa dominonte fushën e elitës së sportit realizuar një fitore në daljen e tij të pare, duke përfshirë tricks si nollie heelflip to backside lipslide në shine. Duke marrë daljen finale si xhiron e fitores, 24 vjeçari i cili ka konkuruar në X Games që kur ka qënë 11 vjeç mori pike sat ë fitonte medalje ari në Skateboard Street dhe vendin e 15 në renditjen e përgjithshme të medaljeve të X Games, duke e bërë atë street skater-in më të dekoruar në historinë e eventit.

 

Monster Energy solli disa atletë që nuk konkuronin dhe personalitete për t’u takuar me fansat në X Games Sydney. Aktualisht jashtë nga një dëmtim, 4 herë medalisti i artë në X Games Australiani i motorcross-it Jackson “Jacko” Strong qëndroi pas mikrofonit gjatë fundjavës duke komentuar Moto X në live stream zyrtar. Gjithashtu duke vënë firmën e tyre, Luke “Dingo” Trembath realizoi Facebook live bashkë me Blake “Bilko” Williams, ndërkohë që Jeremy “Twitch” Stenberg mbajti FB Live Motocross.

SHPERNDA ARTIKULLIN:

TE REKOMANDUARA

PER TY