Images from the Denver Supercross, round 16 of the Monster Energy AMA Supercross Series in Denver, Colorado.
НОВИНИ

Илай Томак е победителят в суперкрос шампионата на Monster Energy AMA!

May 022022

Пред повече от 40,000 души – пилотът на Monster Energy / Star Racing /Yamaha - Илай Томак  спечели титлата на Monster Energy AMA Supercross в клас 450 кубика. Това е втора титла в неговата кариера. Томак спечели шампионата едно състезание преди края на сезона, въпреки усилията на Джейсън Андерсън от Kawasaki, който доминираше в Денвър, печелейки 3-та надппевара подред и шеста за сезона.

Томак, който е израснал в Кортес, Колорадо, беше въодушевен. Аплодиран от приятели и семейство, които се оказаха достатъчно на брой, за да запълнят цяла секция в Empower Field, дом на Денвър Бронкос от NFL. Томак вдигна шампионския трофей, а публиката оцени високо това постижение.

„Това е наистина невероятно“, каза Томак. „Мечтаех това да се случи. Контузих коляното си в Атланта, затова не бях в отлична форма в последните няколко кръга. Въпреки това успяхме. Благодаря на Monster Energy/Star Racing/Yamaha, моето семейство, моите приятели и феновете... ОБИЧАМ ТЕ ДЕНВЪР! ”

Андерсън от своя страна даде всичко от себе си и затрудни максимално Илай.
„Победата тази вечер е горчива,“ каза Андерсън на подиума. „Честито на Илай. Състезаваме се помежду си от осемгодишни - той е труден опонент. ”

В клас 250 кубика пилотът на  Monster Energy/ Star Racing/ Yamaha Крисчън Крейг също имаше шанс да спечели състезанието, но падане в средата на надпреварата го остави на 7-мо място. Крейг напуска Денвър с 18 точки преднина пред Хънтър Лорънс от Honda. Следващият кръг е в Солт Лейк Сити, където Крейг ще може да спечели титлата при 250 кубиковите.

Ето какво се случи в основното събитие при 450 кубиковите:

Секстън взе ранната преднина в основното събитие в Денвър, следван от Tомак на 2-ро място и Aндерсън, който стартира 4-ти и стигна до 3-то място в края на първата обиколка. Състезателите на Monster Energy се движеха на 1-во (Секстън), 2-ро (Томак) и 3-то (Андерсън) място. Секстън направи грешка, позволявайки на Томак да поеме лидерството. Андерсън съшо успя задмине Чейс, чийто мотоциклет беше на земята, след падане на ритъм секцията. Секстън продължи състезанието от 8-ма позиция. Обиколка по-късно Томак бе изпреварен от Андерсън. Джейсън доказа, че е най-бърз в Денвър. Секстън също се опитваше да стигне до подиума, след като изпревари Уеб за 6-то място. Малко след това взе 5-тата позиция от Барша, който падна. Томак допусна задминаване от Секстън, който в крайна сметка трябваше да се задоволи с 4-то място. Така в края на надпреварата, Андерсън зае 1-во място, Секстън 4-то, а Томак 5-то – като по този начин спечели и суперкрос шампионата.

Андерсън каза: „Ще се завърна догодина и ще спечеля шампионата. Това е, което правим. Ние се състезаваме с мотоциклети.”

Заслужава да се отбележи, че шампионската титла на Томак в клас 450 кубика е първа за Yamaha, след като Джеймс Стюарт спечели през 2009-та.

Ето какво се случи в основното събитие при 250 кубиковите:

Крейг даде всичко от себе си още в самото начало „Предпочитам да съм там, където е Крисчън Крейг в момента. Опитвайки се да притисне Лорънс да направи грешка“, каза водещият на състезанието Рики Кармайкъл. Малко по-късно Крейг вече беше зад Лорънс, Шимода се изкачи до 6-то място, а Tрашър беше в близо до топ 10 на 11-та позиция… Крейг опита да задмине Лорънс и падна! От 2-ро до 7-мо място в миг. Шимода бързо се стигна до 3-то място след падането на Крейг, Трашър се изкачи до 10-то място. Въпреки това, Крейг започна офанзива към подиума – печелейки по точка за всеки задминат състезател. Крисчън се движеше 5 секунди зад Шимода, който заемаше 3-то място. Крисчън задмина Гарет Марчбанкс (Yamaha) за 4-то място. Крейг изоставаше на 3 седунди зад Шимода. Няколко обиколки по-късно Крисчън успя да задмине Шимода, но изоставаше с 3 секудни зад Майкъл Мосиман (Gas Gas). Той не успя да навакса този дефицит. В крайна сметка Крейг завърши на трето място и което е по-важно, 18 точки пред Лорънс, едно състезание преди края шампионата.