Weekend Recap: Септември 3 - 4

Sep 062022

MOTOGP
Франческо Баная разбива рекорди с четвърта последователна победа.

На домашното си трасе, пред феновете от родния си град, Франческо Баная записа рекордната 4-та поредна победа в MotoGP за Ducati, изпреварвайки своя бъдещ съотборник Енеа Бастианини (Gresini Ducati) с 34 хилядни от секундата в грандиозен финал на прочутата писта Мизано.

Бастианини направи най-бързата обиколка за деня – 1:31.868 – докато преследваше Баная. В крайна сметка Енеа настигна Франческо и двамата излязоха наравно на финалната права, но точно 0,0034 секунди не достигнаха на Бастианини за победата. Това бе състезанието на Франческо Баная

Четири обиколки преди края беше очевидно, че италианците – Баная и Бастианини – ще се борят до самия край. Бастианини почти се сблъска с Багная в завой 4. Енеа реагира добре, но Баяна беше твърде бърз, покривайки своя колега в Ducati на всеки завой.

„Много съм щастлив“, каза Баная. „Страхотно състезание, защото се борих от самото начало. Сцеплението не беше толкова добро, така че изпитвах трудност да намеря баланс. След това започнах да усещам, че горивото намалява и почувствах гумите ми по-добре, обиколка след обиколка. В последните обиколки се опитвах да натисна, за да отворя дистанция. Енеа беше много бърз. Много се радвам, че спечелих днес. Стартирахме от 5-та позиция, но го направихме. Така че съм много щастлив.”

С тази победата Баная изпреварва Алейкс Еспаргаро (Aprilia) за 2-рото място в генералното класиране на MotoGP, на 30 точки зад лидера Фабио Куартараро (Yamaha).

Формула 1

Джордж Ръсел завърши 2-ри по време на Гран При на Нидерландия

Джордж Ръсел завърши втори по време на Гран При на Нидерландия след противоречива състезателна стратегия. Съотборникът му Люис Хамилтън изпадна до четвърто място, въпреки че водеше. Медиум гумите се оказаха твърде изразходвани за Луис и той беше изпреварен от другите пилоти с меки гуми, завършвайки 4-ти, докато Джордж се изкачи до 2-ра позиция, което е най-доброто му представяне за отбора на Mercedes-AMG Petronas.

„Беше специално усещане за всички пилоти да дойдем и да се състезаваме на пистата Зандворд в Нидерландия.“, каза Ръсел. „Като отбор показахме невероятно темпо днес, знам, че отборният резултат не беше точно това, на което се надявахме, но това ни дава много увереност занапред. Невероятно е да видиш три различни отбора на подиума. Ние от Mercedes бавно се доближаваме до това най-високо стъпало, така че ще продължим да напредваме.“

„Не беше лесно решение за екипа с излизането на последната кола за безопасност – когато си отпред с позиция на пистата, имаш шанс да спечелиш. Ние сме тук, за да побеждаваме. Също така, 2000 души в Обединеното кралство, в Бракли и Бриксуърт работят, за да ни осигурят тази победа, така че днес взехме решение, с което да си дадем най-добрия шанс. В първото състезание за сезона в Бахрейн, изоставахме със секунда, а този уикенд бяхме най-бързи - това e впечатляващо и всички в отбора трябва да са много горди.”

Хамилтън добави: „Днес бяхме наистина предизвикани с VSC и автомобилите за безопасност. Мисля, че стратегията и колата бяха добри, спиранията в бокса бяха фантастични, най-добрите, които смятам, че сме имали през цялата година и това наистина ме мотивира. След такава година на възходи и спадове, не сме имали победа от Саудитска Арабия миналата година. Най-накрая победата беше в ръцете ни, но разбира се тогава колата за безопасност обърка плановете.“

„Наистина се надявах, че ще постигнем двойна победа като отбор. Без колата за безопасност мисля, че щяхме да успеем. Ще извлечем страхотни неща от този уикенд – болидът най-накрая работеше. Ако продължим да надгражраме, в следващите състезания ние ще им дишаме във врата и ще спечелим тази победа.“

MXGP
Яго Гертс завърши 2-ри в генералното класиране

След 18 кръга и 36 състезания приключи един от най-ожесточените сезони в Световния шампионат по мотокрос на FIM. Яго Гертс завърши 2-ри в клас MX2 – също както през последните два сезона. Белгиецът Гертс е бивш световен шампион за юноши в клас 125 кубика.

В първия манш, Гертс преодоля падане в средата на състезанието, за да се изкачи обратно до 2-ро място, изпреварвайки холандеца Кай Де Волф (Husqvarna) в края на състезанието. Във втория манш Гертс поведе рано, но падна три пъти и пропусна Виал. Гертс имаше шанс да задмине Виал но не успя и трябваше да се задоволи с 2-рото място в състезанието и шампионата.

В клас MXGP пилотите на Monster Energy спечелиха и двете челни места на подиума в Турция, след като Максим Рено (Yamaha) и Ромейн Фебре (Kawasaki) спечелиха първия и втория манш. Максим Рено кара много силно и спечели първия манш, изпреварвайки съотборника си Джеръми Сюър (Yamaha) и наскоро коронования шампион на MXGP Тим Гайсер (Honda) на 3-то място. Във втория манш Фебре победи.

Джеръми завърши на 2-ра позиция в крайното класиране на MXGP.

NHRA
Brittany Force Grabs Second Consecutive Podium Finish in Indianapolis

Британи Форс  завърши на второто второ място в понеделник следобед на Dodge Power Brokers NHRA U.S. в Индианаполис, Индиана.

Форс и нейният драгстер с 11 000 конски сили бяха рамо до рамо с трикратния шампион Антон Браун.  Браун постигна време от 3,706 секунди , а Форс завърши с време 3,714 секунди.

„Като цяло не е лош уикенд. Не можем да се оплачем“, каза Форс. „Класирахме се 1-ви, победихме на финала. В деня на състезанието, понеделник имаше още един финален кръг. Така че мина положително.“

„Нашата най-голяма цел беше да си тръгнем с преднина в точките и ние направихме точно това. Ние сме в позицията, в която искаме да бъдем, и се насочваме към Рединг, Пенсилвания.“

ОФРОУД
Си Джей Грейвс спечели невероятната 7-ма титла; Грей Лийдбетър с първа титла на ACOR

Шампионският уикенд в сериите AMSOIL Championship Off-Road (ACOR) в Уисконсин достигна своя връх, тъй като Си Джей Грейвс грабна шеста победа за сезона и седма титла в клас PRO 4. Победата на Си Джей оформи подиума доминиран от пилоти на Monster Energy в клас PRO 4. Kайл Ле Дък завърши 2-ри, а Джони Грейвс, бащата на Си Джей взе 3-тото място.

Си Джей сподели: „Първо, трябваше се уверим, че ще направим чисти обиколки, за да спечелим точките. След това просто запазих самообладание. Знам, че в клас PRO 4 е доста трудно и понякога зависи от това кой ще оцелее. Не мисля, че имаше как да се случи по-добре от начина, по който се разви състезанието.“

Си Джей се възползва от това, че редица състезатели, включително лидерът Андрю Карлсън не успяха да завършат заради проблем.

В клас ACOR PRO SPEC, тийн сензацията Грей Лийдбетър изпревари Ник Висер с една точка и грабна титлата. Лийдбетър спечели в петък, след което се класира на 3-то място в събота, за да си осигури шампионата – нейният първи в състезанията ACOR.

МТБ  - СПУСКАНЕ
Monster Energy’s Amaury Pierron and Camille Balanche Claim Overall Elite Men and Women's Titles in 2022 Downhill Mountain Bike World Cup

Monster Energy има две титли в Световната купа по спускане! Амари Пиерон и Камил Баланш спечелиха титлите при мъжете и жените на Световната купа по спускане на Mercedes-Benz UCI 2022.

В последното състезание за сезона във Вал Ди Соле, Италия, 26-годишният Пиерон от Бриуд, Франция, спечели титлата с общ сбор от 1253 точки. При жените 32-годишната Баланш от Ла Шо дьо Фон, Швейцария, спечели титлата с 1465 точки – въпреки фрактура на ключицата, която претърпя преди по-малко от четири седмици.

Победителите бяха короновани на последното и най-предизвикателно трасе за сезона. Лорис Вержие от Кан сюр Мер, Франция, с време 3:39.774 си осигури подебата в надпреварата и 2-ро място в генералното класиране с 1008 точки.

Силен завършек на сезона постигна 18-годишната състезателка Изабела Янкова от Тетевен, България, която завърши на 3-то място в генералното класиране в категорията на девойките с 295 точки.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Donec porttitor turpis condimentum arcu cursus efficitur. Proin vehicula sed urna in posuere. Maecenas tortor mauris, finibus nec semper sit amet, tincidunt non diam. In lobortis turpis at nisi euismod gravida. Mauris mattis molestie metus in consectetur. Aenean id consequat arcu. Praesent tortor lectus, molestie ut mauris sed, laoreet scelerisque risus. Pellentesque eget molestie odio. Suspendisse consequat ut risus a condimentum. Fusce malesuada egestas facilisis. Sed a tristique nibh.