Dylan Ferrandis at the 2018 Motocross of Nations
NOVINKY

Francouzské vítězství na americkém blátě: takové bylo MXoN v RedBudu

Oct 082018

Největší, nejstarší a nejslavnější jednodenní týmový motorsportový závod se objevil poprvé od roku 2010 na americké půdě. 72. ročník Motokrosu národů (MXON) v michiganském RedBudu navštívilo 81 000 šílených fanoušků, kteří svým skandováním odrazili šedá mračna nad tratí.

Jedna z nejvíce ikonických tratí amerického motokrosu byla svědkem překvapivého výsledku šampionského týmu Francie, která vyhrála již po páté v řadě. Součástí vítězného týmu, který i přes náročné, blátivé podmínky předvedl naprosto perfektní výkon, byl i závodník a hvězda Yamaha Racing týmu Dylan Ferrandis, pro kterého už to bylo druhé zlato z MXON po jeho debutu v roce 2014.

„Vždycky je to úžasný zážitek,“ usmíval se Ferrandis. „Miloval jsem to v roce 2014 i letos. Očekával jsem vítězství v 250kách a umístění do top pět v Open třídě a vše se mi v Sobotu povedlo. Byl jsem nejrychlejší v trénincích a vyhrál jsem kvalifikaci. Dokázal jsem, že se mnou můj tým může počítat, což je to nejdůležitější. Byl to skvělý den, pátá výhra v řadě a šestá v historii!“

Francouzi se zasloužili o skvělý příběh, ale za zmínku stojí určitě také odhodlání a povzbuzování fanoušků, z nichž mnozí byli z druhé strany Atlantiku. Na trati byly slyšet písně, vidět cedule a bannery a celková atmosféra byla skvělým příkladem toho, co dělá z Motokrosu národů tak skvělý zážitek – mix národní hrdosti a lásky ke sportu.

Kromě vítězství francouzského týmu stojí za zmínku i další momenty, jako například skvělé výkony Tommyho Searla (4. v prvním ze tří závodů, předtím než přišly problémy s jeho motocyklem) a Bena Watsona (4. ve druhém závodě na své premiéře na MXON) z Velké Británie, Hunter Lawrence z Austrálie a dominance nizozemských borců Jeffreyho Herlingse a Glenn Coldenhoffa.

Domácí publikum bylo hladové po vítězství týmu USA, který naposledy vyhrál v roce 2011, ale trio Eli Tomac, Justin Barcia a Aaron Plessinger neměli dostatečnou rychlost ani ideální starty k tomu, aby evropské borce porazili. Na stupních vítězů se tak kromě Francie umístili Holandsko a Itálie.

„Chtělo by se říct ‘nejsem překvapen,” řekl na americký výkon Ferrandis. „Závodím v MXGP a vidím je každý víkend, znám jejich úroveň a vím co dokážou. V Americe jsou skvělé tratě, které jsou zábavné, ale v Evropě máme mnohem náročnější a různorodější podmínky, které podle mého názoru pomáhají rozvinout lepší zkušenosti a schopnosti, což jsme viděli i dnes. Nejsem překvapen, že evropské týmy byly lepší.“

Samozřejmě vždy existuje možnost zvrátit situaci. MXoN se příští rok vrátí na starý kontinent na skvělý okruh TT Circuit Assen, kde se můžeme jistě těšit na další skvělé výsledky a výkony tohoto legendárního šampionátu.