Ski images from day 3 X Games, Aspen Colorado
NOVINKY

Ovládli jsme 2021 X Games

Feb 022021

Úžasný víkend pro zimní sporty! 20. po sobě jdoucí X Games v Aspen Snowmass je oficiálně za námi. Monster Energy blahopřeje svým snowboardovým a freeski sportovcům k dominantnímu výkonu na X Games Aspen 2021. Během třídenní akce si tým světové úrovně připsal celkem 14 X Games medailí, včetně sedmi zlatých, čtyř stříbrných a tří bronzových.

X Games Aspen 2021,  kde je Monster Energy dlouholetým partnerem pro energetické nápoje, představila na akci v Buttermilk Mountain prémiové akční sporty. Na akci se představilo více než 80 elitních lyžařů a snowboardistů ze 16 zemí na 14 medailových závodech. Od pátku do neděle soutěžili největší jména v akčních sportech v disciplínách Big Air, Slopestyle, SuperPipe a Knuckle Huck.

V reakci na probíhající pandemii COVID-19 byly X Games Aspen 2021 pro veřejnost uzavřeny bez obvyklých diváků a hudebních vystoupení. Ale miliony fanoušků po celém světě si tento svátek zimních sportů nenechali ujít. X Games Aspen 2021 byly živě streamovány na mediálních platformách ESPN v USA a globálně vysílány v 192 zemích a teritoriích do více než 500 milionů domácností. Fanoušci měli také možnost připojit se k virtuálnímu online zážitku X Festu, který obsahoval hry, dárky a obsah od sponzorů, včetně společnosti Monster Energy.

Všichni sportovci závodili v souladu s bezpečnostními protipandemickými protokoly a na všech závodech byly úspěšně uděleny medaile. Zde je ukázka toho, jak  víkendové X Games Aspen 2021 dopadly:

Medailová jízda Monster Energy týmu začala v pátek na finále Jeep Women’s Snowboard Slopestyle . Zlatou medaili obhájila v konkurenci mladších závodnic třicetiletá snowboardová ikona Jamie Anderson, která ovládla celou trať a předvedla masivní triky včetně Cab double underflip 900 Weddle grab.  Druhé místo obsadila Zoi Sadowski-Synnott.

Pátek pokračoval fanoušky oblíbenou disciplínou Wendy’s Snowboard Knuckle Huck. První místo získal 17ti letý Dusty Henricksen, který předvedl  například fakie nose-press nollie Cab 540 underflip, ale další své triky si nechal na nedělní finále Slopestylu. Anderson se zapsala do historie jako jediná žena, která kdy soutěžila na X Games v Snowboard Knuckle Huck.

Women’s Ski SuperPipe, kde se spolu utkalo sedm nejlepších ženských halfpipe závodnic, zažil těsný souboj Kanaďanky Cassie Sharpe a nové tváře X Games Eileen Gu z Číny. Shape nastavila laťku vysoko s triky jako leftside 1260 air, nebo fully inverted 1080, ale po pádu ve druhé jízdě musela odstoupit a skončila na stříbrném místě.

Druhý den X Games Aspen 2021 pokračoval v medailové jízdě týmu ve velmi očekávaném finále Monster Energy Women’s Snowboard SuperPipe. Největším příběhem byl návrat ‚Queen of the SuperPipe ', 20leté snowboardové hvězdy Chloe Kim po jejím prvním ročníku na Princetonské univerzitě.

Chloe navázala tam, kde skončila se svým vítězstvím v Aspenu 2019 a předvedla pestrou jízdu včetně triků jako method air at 13'7" altitude, big 360 air to fakie, frontside 1080 tailgrab, a switch 720 Weddle. Tímto výkonem si připsala osmou medaili z X Games a šesté zlato. Vítej zpět!

S odložením několika sobotních akcí kvůli nepříznivému počasí se neděle stala největším víkendovým závodním dnem. Medailový běh týmu Monster Energy také dosáhl svého vrcholu, protože sportovci získali ohromných devět medailí (4 zlaté, 2 stříbrné, 3 bronzové) a v závěrečný den X Games Aspen 2021 dosáhli na pódium na všech šesti závodech.

V neděli ráno jsme sledovali další zápis do historie X Games. Za 20 let historie zimních X Games nikdy nezískal zlato v Men’s Snowboard Slopestyle žádný nováček. To bylo až do chvíle, kdy se objevil Dusty Henricksen, který pouze v tričku s krátkým rukávem předvedl skvělou jízdu a zaslouženě zvítězil a stal se také prvním americkým vítězem Men’s Snowboard Slopestyle od Shauna Whita v roce 2009. Bronz si vyjezdil Fin Rene Rinnekangas.

Tým Monster Energy získal medaile také ve finále Jeep Men’s Ski Slopestyle . Stříbro putovalo k dvaceti dvou letému Norovi jménem Ferdinand Dahl, který předvedl skvělou jízdu včetně obřího switch leftside 1260, rightside double bio Japan grab a  alley-oop 720 over the hip. Na bronzovém místě skončil Evan McEachran z Kanady, za jeho technickou jízdu s triky jako switch rightside double 1440.

Letecký den se konal i při finále Pacifico Women's Snowboard Big Air. Diváci shlédnuli další velké překvapení v podobě Jamie Anderson, která přišla, viděla a zvítězila. Díky trikům jako frontside double cork 1080, nebo velmi technický Cab backside double cork  získala Anderson své první zlato na Big Airu. Bronzovou medaili získala Zoi Sadowski-Synnott.

Hned jak zapadlo slunce se všechny oči soustředily na finále Monster Energy Men's Snowboard SuperPipe. 19letý jezdec týmu Monster Energy Yuto Totsuka z japonské Jokohamy porazil dvojnásobného zlatého medailistu Scottyho Jamese tím, že předvedl jednu z nejnáročnějších jízd v historii: frontside double cork 1440 Weddle grab, Cab double cork 1260 into a switch frontside double cork 1080 Indy, backside double cork 1260 a frontside double cork 1260. Totsuka tak získal první zlatou medaili, kterou přidal ke svým dvěma stříbrným.

Jezdci ve snowboardové kategorii zakončili víkend ve velkém stylu. Finále The Real Cost Men’s Snowboard Big Air předvedlo úplně novou úroveň triků. Jezdci tam posílali triky, které nikdy předtím nebyly odjety,  jako například otočku o 1800 stupňů dvaceti šesti letého Sven Thorgren ze Stockholmu. Sven dále odjel třeba Cab 1620 a flat-spin backside 1800 melon přes 70-foot gap, a tím si vysloužil stříbrnou medaili a celkem sedmou medaili z X Games.

X Games Aspen 2021 zakončilo finále Wendy’s Ski Knuckle Huck ve kterém se utkalo 8 nejlepších světových freeskierů. Ale vítěz mohl být jen jeden,  Freestyle ikona Henrik Harlaut ze Švédska. Ten se tak se svými 8 zlaty a 6 stříbry stal držitelem nejvíce medailí ze zimních X Games v lyžařských kategoriích.

Děkujeme všem sportovcům, všem, kteří se zúčastnili, a všem, kteří sledovali událost, která se zapíše do historie. Také díky posádkám ESPN a Buttermilk Mountain za realizování showcasu špičkových akčních sportů navzdory nepříznivým dopadům probíhající pandemie.