MX Open Senkvice 2019
NOVINKY

MX OPEN 2019: Gratulujeme novým mistrům Slovenska v motokrosu

Oct 302019

Deštivé finále v Šeknkvicích přineslo mnoho emotivních momentů a definitivně rozhodlo o mistrech Slovenska pro sezónu 2019. M-Cross klub Šenkvice opět ukázal, že umí připravit finální závod na vysoké úrovni, a tak se tituly rozdávaly jedna radost. Královskou MX OPEN dobil podle očekávání rakouský závodník Lukas Neurauter z Osička MX teamu a získal k tomu i slíbený automobil Ford Focus za prvenství v Superfinálového jízdách. MX2ku v dramatickém finále nakonec ukořistil Čech Martin Krč z Bukša Ados KTM teamu. Šenkvické finále rozhodlo nejen o vítězi MX2 Junior, kterým se stal Slovák Samuel Struk z Mitterback racing teamu, ale také o mistru kategorie MX Junior 125, z něhož se těší český jezdec Tomáš Švirák z Motosport Chýnov v AČR.

Finálové Holeshoty v Šenkvicích

711 Shop Zone – online shop a prodejna v Horní Stredě odměňovala nejrychlejší závodníky na startu během celé sezóny a zároveň vznikl i celosezónní žebříček top startů. V Šenkvicích to byl Filip Neugebauer z Osička MX teamu, který získal Holeshot v první jízdě a stal se tak se čtyřmi celkovými holeshoty nejúspěšnějším startérem sezóny pro kategorie MX OPEN / MX2. Ve druhé jízdě skóroval Tomáš Šimko z PB Racing, pro kterého to byl druhý Holeshot sezóny. V rámci juniorských startů byl dvakrát první v první zatáčce Jiří Matějec z HT Group, který si s celkově šesti holeshotmi v sezóně udržel prvenství v žebříčku. Nejšikovnějším startérem superfinále byl opět Tomáš Šimko, ale v sezónním žebříčku drží vedoucí místo Lukas Neurauter.

Lukas Neurauter (MX OPEN) a Martin Krč (MX2) se stali úřadujícími mistry Slovenska v motokrosu

Síce bez holeshotov, ale aj tak od prvého kola vo vedení v obidvoch finálových jazdách. Reč je o suverénnom Lukasovi Neurauterovi z Rakúska, ktorého sme si na slovenských podujatiach mohli vychutnávať vďaka Osička MX teamu. Jeho tímový kolega, Filip Neugebauer ukázal krásnu prvú jazdu za chrbtom Neurautera na druhom mieste, avšak druhá mu nevyšla, a tak mu Šenkviciach tesne ušiel stupeň víťazov. Body za druhé a štvrté miesto stačili Neugebauerovi na to, aby sa stal vicemajstrom Slovenska. Pre Tomáša Šimka z PB Racing boli Šenkvice vydareným podujatím, z ktorého si bral strieborný pohár, a celkovo má v sezóne bronz.

V kategorii MX2 bylo potřeba pořádně zabojovat, protože bodové rozdíly byly těsné a mělo se rozhodnout o mistru. Martin Krč z BVKS Ados KTM teamu se Šimonem Joštem z Osička MX teamu se postarali o dramatické finále ve kterém nejprve zvítězil Jošt a Krč mu to v druhé jízdě oplatil. Za Šenkvice tak měli oba shodný počet bodů. Martin Krč měl v sezóně bodový náskok, a proto se z něj stal zasloužený mistr Slovenska v kategorii MX2, zatímco Jošt bral vicemistrovský titul. Jonášovi Nedvědovi z ORION Racing teamu se v Šenkvicích příliš nedařilo a získal až páté místo, body za sezónu mu však přinesly třetí místo celkově.

Juniorskými mistry Slovenska jsou Samuel Struk (MX2 Junior) a Tomáš Švirák (MX Junior 125)

Mezi Junior byly souboje o titul ještě vyhrocenější. Mistrem se mohl stát buď Jiří Matějec z HT Group nebo Samuel Struk z Mitterback Racing teamu. Hned v první jízdě dostal Struk defekt a do cíle přijel až na 10. místě, zatímco Matějec zvítězil. Karty ještě více zamíchala druhá jízda, kde skončil Struk na druhém a Matějec až na čtvrtém místě. Šenkvická pódium obsadily MX2 Junioři takto: První Matějec, druhý Hendrych, třetí Tomala a Struk až čtvrtý. Po sečtení bodů za sezónu se stal mistrem Slovenska Samuel Struk s těsným, jen dvoubodovým náskokem před Jiřím Matějcom a trojici doplnil Košičan Jaroslav Dubóci z Ford Szilcar racing teamu.

I junioři na motocyklech s kubaturou 125ccm mají svého mistra, kterým se stal Tomáš Švirák z Motosport Chýnov v AČR. Jelikož se v sezóně účastnil všech pěti kol seriálu MX OPEN, bodově mu nestačil jeho rival Martin Venhoda z Motokrosovaskola.cz, který vynechal první závod ve Velkých Uhercích. V Šenkvicích vyhrál Venhoda obě finálové jízdy, druhý byl Adam Maj a třetím Švirák.

Automobil za superfinále získal Lukas Neurauter i bez startu v Šenkvicích

V Šenkvicích se jela poslední jízda dne superfinále. Lukase Neurautera byste ale na startu hledali marně. Jeho body za sezónu stačily na to, aby byl neohroženým majitelem automobilu Ford Focus, který byl slíbený jako odměna pro celosezónní šampiona i bez účasti na posledním superfinále sezóny. V Šenkvicích vyhrál Tomáš Šimko (MX OPEN), druhý byl Petr Bartoš (MX OPEN) a třetí Jakub Hruška (MX OPEN). Nejrychlejším superfinálovým juniorem byl Matúš Tomala (MX2 Junior) na 5. místě.

Veteráni MX4 a MX4+

Samé vítězné finálové jízdy v sezóně má za sebou Martin Žerava (CZE) z KRTZ Motorsport, který si tak právem vysloužil titul Mistra Slovenska v kategorii MX4. Méně jednoznačná situace byla u superveteránů MX4 +. Kvůli počasí jely veteránské kategorii pouze jednu finálovou jízdu, kterou vyhrál Peter Pipich (SVK) a celkovým vítězem sezóny se stal Roman Majer (CZE).