Motor
//
All News

Drift Vs Grip: Nik Nak Vs Tauras Tunyla

Published On:: 9/7/2023

Je to tady! Lotyšská hvězda driftingu Nikolass Bertans si na jeden den vyměnil svůj závodní stroj s litevským Touring Car závodníkem a vicemistrem vytrvalostních závodů TCR roku 2019 Taurasem Tunylou!

Nik Nak Vs Tauras. Drift Vs Grip. Je to tady! Lotyšská hvězda driftingu Nikolass Bertans si na jeden den vyměnil svůj závodní stroj s litevským Touring Car závodníkem a vicemistrem vytrvalostních závodů TCR roku 2019 Taurasem Tunylou!

...

Nik Nak usedl do závodního vozu Hyundai i30N TCR se slick pneumatikami, kompletním aerodynamickým paketem a přeplňovaným motorem o výkonu 350 koní, zatímco Tauras měl před sebou záviděníhodnou výzvu, poprat se s driftovacím vozem s motorem V8 o výkonu 700 koní. Byla to epická přehlídka Baltských koňských sil, při níž sportovci s podporou Monster Energy drtili asfalt závodního okruhu Biķernieki nedaleko historického  lotyšského města Riga.

...

Poté, co si 30 letý Tauras, který je také pětinásobným mistrem Litvy v motokárách, vyzkoušel driftovou mašinu s motorem V8, řekl: „Opravdu je cítit, že to má 700 koní! Je to fakt mazec! Snažil jsem se co nejvíc vnímat, jakou má to auto setrvačnost, když se začalo klouzat. Reakce byla neuvěřitelná, což jsem také nečekal. Vlastně jsem se trochu bál, protože jsem nevěděl, kolik mi po několika slidech zbývá zadních pneumatik.  Kdybych ve svém TCR udělal tolik wheelspinů, pneumatiky by byly hned pryč!

 

„TCR a Drift jsou velmi odlišné disciplíny – nastavení, výkon, ovládání, vše je úplně jiné než u mého Hyundai i30N TCR. Zároveň je ale okruhové závodění především o rovnováze a je zde mnoho prvků, které jsem mohl při jízdě využít. V zimě jsem s přáteli jezdil rallye, ale cílený drift byl něco, co jsem dosud nezažil. Cítím se strašně napumpovaný , ruce se mi z toho adrenalinu třesou jako nikdy předtím! Rád bych se teď více věnoval driftování - jsem na tom závislý!“

...

NikNak, který má za sebou úspěšnou sezónu, včetně vítězství v úvodním podniku Oman International Drift Championship, dodal: „Byla to šílená šílená šílená zábava, ale zároveň fakt divný zážitek! Auto bylo tak plynulé a přesné - překvapilo mě, jak fyzicky se s ním jezdí. Bylo to jako obrovská motokára; máte mnohem větší zpětnou vazbu přes ruce, protože na závodních tratích musíte být hodně přesní.“

 

„Vůz TCR byl celkově úplně jiný svět, než na jaký jsem běžně zvyklý. Všechno bylo úplně jinak. Způsob jakým řadí a jezdí, byl úžasný. Hyundai má pohon předních kol, takže přenášení výkonu a řízení probíhá výhradně přes předek, ve srovnání s mým driftovacím vozem, kde je vše o přenášení výkonu a 'řízení' určitým způsobem přes zadek. Nikdy předtím jsem TCR neřídil - myslel jsem si, že bych mohl auto dostat do strany, ale Tauras mi řekl, že to není dobrý nápad! Byla to úplně nová zkušenost a jsem za tu příležitost strašně vděčný.“

Stiskněte tlačítko play výše, podívejte se na celou akci a nezapomeňte sledovat Nik Naka a Taurase na sociálních sítích.