MotoGP Argentina
VIJESTI

Povratak Rossija na MotoGP nakon nevjerojatne argetinske vožnje

Apr 032019

Druga MotoGP runda u 2019. godini je bila puna znoja i zahtjevnih afera u Termas de Rio Hondo: teški uvjeti za 40-godišnju legendu kako bi se njegova prisutnost osjetla. Nakon dugog perioda od jedanaest utrka bez osvojenog postolja, Monster Energy Yamahin Valentino Rossi napokon je ponovno osjetio ono slatko špricanje Grand Prix šampanjca nakon sjajnog poteza u zadnjem krugu kako bi osvojio drugo mjesto u Argentini.

Talijan je prije tri tjedna u Kataru propustio prva tri mjesta za djelić sekunde, a ovaj put napao je sunarodnjaka Andrea Dovisiozou na završnom dijelu oko brzog i prljavog argentinskog asfalta kako bi razbio nepoželjnu suhu čaroliju prekrivnja pjenušavim šampanjcem.

"Znao sam da moram kočiti oprezno... bez centimetra pogreške," rekao je Rossi o svojoj taktici. "Preticanje na zadnjem krugu je uvijek posebno, pogotovo ovo zato što sam jako dobro kočio."

Postignuće je bilo kao mali dašak svježeg zraka, a među svim Valentinovim golemim 233 GP podijima nosio je krišku posebnog značaja. "To je život", nasmiješio se zbog nevoljke apstinencije od srebra. "Prošlo je jako puno vremena. U posljednjim utrkama 2018. godine gdje sam bio prvi ili drugi i nisam se plasirao na postolje: bilo je teško završiti takvo prvenstvo. Stigli smo iz teškog razdoblja i za to sam stvarno sretan."

Vikend u kojem se Rossijeva dugovječnost slavila zahvaljujući 23-godišnjoj praznini (do dana) na njegov debut kao tinejdžer na Malezijskom Grand Prixu 1996. (završio je šesti), veteran je dokazao - ponovno - da još uvijek ima sposobnost da bude na vrhu MotoGP-a.

"Dobro smo radili od petka ujutro; imali smo pravi izbor guma i izmijenili postavke. Mi smo dobra skupina. Yamaha radi, a izazov je težak, ali važno je da idemo u pravom smjeru."

"Sretan sam i ponosan", rekao je za svoje dvadesetogodišnje postojanje na najvišoj razini. "Ostati ovdje je super. Osjećam se dobro i želim se nastaviti ovako boriti još nekoliko godina."

Došlo je do drame jer se Franco Morbidelli sudario s Maverickom Viñalesom i poslao oba Yamaha u šljunčane uglove prije zastave, a Cal Crutchlow iz LCR-a Honde, koji je bio stalni borac u tri najbrža vozača za veći dio vikenda, bio je optužen da je skočio sa starta i dobio je penale, što ga je koštalo utrke za podijem.

Potpuni rekviziti za Lorenza Baldassarrija koji je "2 za 2" u Moto2. Visoki Talijan- jedan od Rossijevih lutalica, snažnih diplomaca VR46 akademije - osvojio je blisku bitku s australskim Remy Gardnerom za plijen u razredu srednje klase.

Sljedeće: Austin i Circuit of the Americas. Rossi je Američku utrku opisao kao "jednu od najtežih i tehnički najzahtjevniju u sezoni". Hoće li itko uspjeti probiti rekord od 100% koji drži svjetski prvak Marc Marquez?