Colby Stevenson, silver medal, World Ski & Snowboard Championships
NEWSY

Colby Stevenson zdobywa srebro podczas mistrzostw świata FIS Freeski

Mar 162021

Colby, gratulujemy!

W tegorocznych mistrzostwach świata FIS Snowboard i Freeski wzięło udziało 300 najlepszych przedstawicieli sportów zimowych z 37 krajów. Konkurs miał się odbyć w Chinach pod koniec lutego, ale po jego odwołaniu przeniesiono zmagania do Aspen w Stanach Zjednoczonych. Kraj ten po raz pierwszy był gospodarzem kolejnych po sobie mistrzostw.

Zawodnicy, bez wsparcia fanów, rywalizowali ze sobą w kategoriach slopestyle, halfpipe i Big Air.

Podczas sobotniego finału Men’s Freeski Slopestyle panowały idealne warunki. 12 zawodników czekały 3 rundy. Najlepszy wynik decydował.

Był to prawdziwy test umiejętności w powietrzu i tecniki. Na torze znajdowały się 3 hity oraz gapy od 16 do 20 metrów. Dodatkowym utrudnieniem była zmiana pogody. Podczas ostatnich sesji wiał silny wiatr.

W swoim drugim występie na mistrzostwach świata Stevenson zaprezentował swoje tricki i konsekwencję w walce ze światową elitą. W drugim przejeździe odjechał nose-butter left 450 pretzel 270, switch left 270 backslide continuing 270 out i right 270 continuing 630. Później switch left double 1440 Japan, switch right double 1260 safety i left double cork 1620 Cuban. Zdobył 89,55 pkt.

Zajmował 1. miejsce do 3. rundy, gdy Szwajcar Andi Ragettli przejął prowadzenie zdobywając 90.65 pkt.

Za każdym razem, gdy udaje mi się wylądować wygrywam. Jesteś pod większą presją, gdy wliczysz inne elementy poza Twoim przejazdem, takie jak wiatr, śnieg czy światło. Zdecydowanie to dużo dodatkowej presji. Cieszę się, że mogłem się tu pojawić i wystąpić, powiedział Stevenson po zdobyciu srebra.

Stevenson rozpoczął swoją profesjonalną karierę podczas X Games Aspen 2020, gdy jako pierwszy debiutant w historii wygrał konkurs Ski Slopestyle. Tego samego roku zdobył także złoto X Games w Ski Knuckle Huck oraz złoto w Grand Prix Stanów Zjednoczonych na Mammoth Mountain. 22-latek to absolwent Winter Sports School w Park City i członek drużyny narciarskiej Stanów Zjednoczonych.

James Woods próbował obronić tytuł mistrza świata Men’s Freeski Slopestyle z 2019 i niewiele mu zabrakło do podium. 29-latek z Sheffield przez większość czasu zajmował 3. miejsce po świetnym przejeździe i zdobyciu 84,76 pkt. Jednak pod koniec wypadł z top 3 przez Alexandra Halla z drużyny USA.

We wtorek Men’s Freeski Visa Big Air presented by Land Rover odbył się bez bez kryształowego mistrza świata Big Air i dwukrotnego mistrza świata Big Air X Games, Birka Rudda. 20-latek z Oslo dostał się do finału w poniedziałek, ale jego zespół ogłosił, że zawodnik wrócił do Norwegii do chorego ojca i rodziny.

Rudd był jednak silnym pretendentem do tytułu i zajął pierwsze miejsce w sesji kwalifikacyjnej. Zaprezentował left double bio 1800 Weddle grab i zdobył 96 pkt. W styczniu Ruud zdobył złoto podczas Freeski Big Air Men’s w ramach otwarcia mistrzostw świata FIS w Austrii.