Images from the 2022 Swedish Speedway GP in Malilla, where Bartek Zmarzlik won his third world title.
NEWSY

Dan Bewley zdobywa Złoty Kask

Sep 282022

To kolejne ogromne zwycięstwo dla Dana Bewley'a. 23-letni Brytyjczyk już wygrał dwa Grand Prix tego lata oraz Mistrzostwa Wielkiej Brytanii na Żużlu. W zeszły weekend wygrał w Czechach na stadionie Svitkov w Pardubicach.

Wygrywając w nazywanym "nastarszym wyścigiem żużlowym" i pokonując poprzedniego mistrza Vaclava Milika, Bewley otrzymał chyba najfajniejszą nagrodę w sportach motorowych - prestiżowy czeski Złoty Kask.

"Najtrudniej było dostać się do finału, więc wszystko było tam możliwe," powiedział Bewley. "Miałem dobry start, a potem musiałem utrzymać pozycję lidera aż do linii mety, co udało mi się zrobić."

w 74-letniej historii wyścigu organizowanego od 1964 roku to był pierwszy raz, gdy brał w nim udział kierowca z Wielkiej Brytanii.

"To, że byłem na tym tradycyjnym i ważnym wyścigu to coś niesamowitego," dodał Bewley mówiąc o swoim debiucie w Pardubicach - Svitkov. "I jestem szczęśliwy, że udało mi się z sukcesem zapisać w jego historii."

24 zawodników było podzielonych na 4 grupy po 6 kierowców. W 3 biegach na grupę 6 kierowców decydowano, kto przejdzie dalej (w FIM Speedway Grand Prix w biegu jedzie 4 kierowców). 3 najlepszych z każdej grupy (razem 12) przechodzi do ćwierćfinału. 12 zawodników, którzy zapewnili sobie miejsce w dalszym etapie, znów jest dzielonych na grupy po 6.

Bewley, dzięki temu, że znajduje się w top 5 w klasyfikacji FIM Speedway Grand Prix i zdobył mistrzostwo Wielkiej Brytanii, nie musiał brać udziału w kwalifikacjach. W ćwierćfinałach wygrał w swojej grupie o 10 punktów, wyprzedzając Rasmusa Jensena. W półfinałach zdobył 9 punktów i zajął 2. miejsce za Kevinem Wolbertem. W finale Bewley zaprezentował prędkość i na jego półkę z trofeami trafił Złoty Kask.