Assets from XGames 2021 BMX Dirt & Best Trick in Riverside, California
NEWSY

Dominacja na letnich X Games 2021

Jul 202021

Światowe widowisko action sportów oficjalnie wróciło! 62. edycja X Games rozegrała się w trzech ośrodkach treningowych sportowców w południowej Kalifornii w dniach 14-18 lipca 2021 r. Światowej klasy ekipa zawodników wspieranych przez Monster Energy zdobyła łącznie 20 medali X Games, w tym 7 złotych, 8 srebrnych i 5 brązowych.

W X Games 2021 ponad 80 sportowców z 11 krajów rywalizowało o łącznie 43 medale w 17 dyscyplinach medalowych. Wydarzenie, transmitowane na żywo dla publiczności na całym świecie, wyłoniło najlepszych sportowców w BMX, Moto X i Skateboarding.

W odpowiedzi na pandemię koronawirusa X Gamesy 2021 zostały przeprowadzone jako impreza bez publiczności, w trzech lokalizacjach: 14 lipca zawodnik zespołu BMX Pat Casey poprowadził imprezę BMX na swoim Dream Yardzie. Następnie, 15 lipca, legendarny kompleks Slayground Axella Hodgesa powitał światową elitę Moto X. I wreszcie, od 16 do 18 lipca w California Training Facility (CA|TF) odbyły się zawody deskorolkowe i BMX Street.

Oto skrót akcji zawodników wspieranych przez Monster Energy:

X Games 2021 rozpoczęło się zawodami BMX w środę, 14 lipca, na podwórku Pata Caseya w Riverside w Kalifornii, znanym również jako „Dream Yard”. Wyniki były rzeczywiście wymarzone dla zawodników wspieranych przez Monstera - zdobyli każdy z 8 medali przyznanych tego dnia w czterech dyscyplinach!

W bardzo konkurencyjnych zawodach BMX Dirt, 27-letni Pat Casey, zdobył złoty medal, pierwsze w karierze złoto na X Games, na swojej ojczystej murawie. „Lord of the Dream Yard” zdobył 1. miejsce dzięki takim triczkom jak 360 downside tailwhip, truckdriver, downside tailwhip i jego charakterystycznemu Cash Rollowi na finiszu. Ku swojemu rozczarowaniu, 20-letni Bryce Tryon, zdobył srebrny medal po wspaniałym występie w swoim debiucie na X Games. Zamykając podium, 34-letni brytyjski Ben Wallace zdobył brązowy medal, pierwszy od 2016 roku.

Walka o złoto trwała – w konkursie BMX Dirt Best Trick zwyciężył 31-letni Andy Buckworth z australijskiego Lake Haven, dzięki perfekcyjnie odjechanemu na przedostatniej hopie double backflip no-handerowi. To jego pierwsze złoto i drugie podium na X Gamesach, po brązie w 2010 w kategorii BMX Big Air.

Ekipa Monster Energy zajęła również całe podium w finale Wendy’s BMX Park. 26-letni Kevin Peraza z Tucson w Arizonie, pozamiatał, wyciągając niczym asy z rękawa, takie triczki jak 360 double downside whip, huge flair, and 360 table transfer i odjeżdżając techniczne 180 to Half Cab tailwhip i nose wheelie to 360.

Do Perazy dołączył Pat Casey, który tego dnia zdobył już drugi medal (srebro), a swój czwarty w karierze X Games, lądując potężnego flaira, 360 na spine’ie, bar spin 360, opposite 360 transfer na hipie i fakie tailwhip. Ostatni, brązowy medal, zgarnął Kanadyjczyk, Mike Varga.

Varga powrócił również z pełną mocą w BMX Park Best Trick Dave'a Mirry. W miarę rozwoju sesji Mike Varga wspiął się na szczyt, wykonując trik, którego nigdy wcześniej nie udało się wylądować w zawodach. Idealny 1260-stopniowy air (w sumie trzy i pół obrotu) przyniósł Vardze upragnione trofeum Golden Pedal, jego 3 medal X Games po zdobyciu BMX Park Best Trick na X Games Minneapolis 2019.

Drugi dzień X Games 2021 poświęcony był Moto X na legendarnym Slaygroundzie Axella Hodgesa w Ramonie.
Gdy opadł kurz, 24-letni Axell Hodges był najmocniejszy na małym torze. Highlighty to cliffhangery, wyciągnięte suicide no-handers i cancan landing sideways on the saddle. ‘Slay’ zaprezentował także swoje freestylowe skille precyzyjnymi manualami na rainbow boxie, idealnymi backflipami na centralnej hopie i air transferami na całym quarterpipie, za co zgarnął złoto na pierwszym w historii evencie 110s na X Games.

Ekipa Monstera zdobyła również medal w Moto X Freestyle na nowym torze na Slayground, który był dwa razy większy od klasycznych set upów X Games. Pochodzący z Australii Josh Sheehan zdobył srebro po perfekcyjnym pierwszym przejeździe, który zawierał między innymi no-handed superman do 360 przez gapa, ogromny kiss of death flip i double backflip, a także big flair na quarterpipie za 89.66 punktów.

Następnie, stylowe aeriale można było oglądać podczas Moto X Best Whip. Sędziowie byli pod wrażeniem 31-letniego Genki Watanabe z Osaki, który zdobył srebro za swoje popisowe turndown whipy.

W finale Moto X QuarterPipe High Air, zawodnicy zmierzyli się ze sobą na 18-metrowym quarterpipe’ie. W zaciętej walce „gospodarz z największą liczbą” Axell Hodges zdobył srebro, pokonując prawie 12 metrów w swoim szóstym i ostatnim przejeździe. Wydarzenie zakończyło się historycznym wyczynem na Slaygroundzie, gdy Colby Raha ustanowił nowy rekord wysokości na 12,42 metra.

Motocrossowa akcja na X Games 2021 zakończyła się konkursem Moto X Best Trick. W gorącej sesji 27-letni Harry Bink z australijskiej Canberry zdobył swój pierwszy w karierze medal X Games – brąz, dzięki perfekcyjnemu double backflipowi one-handed nac przez gapa, za który dostał 90.33 punktów.

W piątek w zawodach Skateboard Park zawodnicy Monster Energy również stawali na podium. Należący do zespołu California Skateparks i zarządzany przez niego kompleks szczyci się betonowym parkiem przeznaczonym do zawodów, który służy jako teren treningowy dla jednych z najlepszych na świecie zawodników.

W tych elitarnych zawodach namieszał debiutant X Games. 20-letni Liam Pace z Tucson w Arizonie zdobył złoto dzięki kilku bezbłędnym przejazdom, w tym Indy 540s przez banka, Cab backside disaster, wielki frontside wall bash do pull-out nad bankiem i kickflip Indy transfer.

Kolejny talent, na który należy zwrócić uwagę to 19-letnia Mami Tezuka z Hikone Shiga w Japonii. W finale Women’s Skateboard Park debiutantka X Games zdobyła srebro, dzięki takim trikom jak frontside air przez volcano, eggplant i backside Smith grind in the deep end, Indy air na banka, ollie up do frontside tailslide przez hipę i potężny stalefish transfer w ostatnim przejeździe, który wywołał aplauz.

Kończąc weekendową akcję BMX na wysokim poziomie, finał Wendy's BMX Street w CA|TF wyłonił ośmiu czołowych zawodników freestyle BMX na świecie. Na koniec dnia srebrny medal trafił do Felixa Prangenberga z Rossbach w Niemczech. W serii perfekcyjnych przebiegów, 23-latek wylądował uprail do hard 540 the handrail, 360 bar spin fakie na quarterpipie into a manual off the centerpiece, gap out do peg grind i bar spin do ice pick grind the big rail. Do Prangenberga na podium dołączył 27-letni talent BMX Alex Donnachie ze szkockiego Perthshire, zajmując 3. miejsce.

W sobotę Prangenberg podniósł stawkę, zdobywając złoty medal w zawodach X Games Real BMX. W konkursie wideo ocenianym przez jury ekspertów Prangenberg zajął 1. miejsce z 90-sekundowym filmem nakręconym przez filmowca/montażystę Davida Schallera. Ze „Sleep Paralysis” w wykonaniu Klaplong jako ścieżką dźwiękową, video pokazuje techniczną jazdę na BMX w prawdziwym środowisku miejskim. Koniecznie je obejrzyjcie tutaj.

Ostatni dzień zawodów deskorolkowych w CA|TF uwieńczony został kolejnym medalem dla zawodnika wspieranego przez Monster Energy. 29-letni Ishod Wair z Bordentown w stanie New Jersey zdobył brąz w finale Skateboard Street mężczyzn. W charakterystycznym nonszalanckim stylu, certyfikowany przez magazyn Thrasher „Skater of the Year” (SOTY) pozamiatał, wykonując kickflip boardslide the bank rail, kickflip frontside lipslide the six-stair handrail i perfekcyjny switch heelflip down the eight-stair.

Jeszcze jedno! Kanadyjski skateboardzista olimpijski, Matt Berger otrzymał srebrny medal w konkursie Real Street. Ściśle współpracując z filmowcem i montażystą Davidem Stoesselem, 27-latek z Kamloops w Kolumbii Brytyjskiej, wyprodukował 60-sekundowy film, który przekonał sędziów. Utrzymany w rytmie „Just As Bad As You” autorstwa Spoon Dogs, segment zawiera big flip frontside bluntslide fakie, kickflip sugarcane grind i frontside crooked grind. Film obejrzycie tutaj.

I to koniec! Sportowcy Monster Energy zdobyli niesamowite 20 medali na X Games 2021 (7 złotych, 8 srebrnych, 5 brązowych). Drużyna BMX zdobyła aż 11 medali, w tym 5 złotych. Zespół Moto X zgarnął 5 medali (1 złoty), a deskorolkarze Monster Energy zdobyli 4 medale (1 złoty).

Nie udało Wam się obejrzeć X Gamex na żywo? Możecie je zobaczyć na oficjalnym kanale X Games na YouTube.