Ski images from day 3 X Games, Aspen Colorado
NEWSY

Dominacja na X Games Aspen 2021

Feb 032021

To był epicki weekend dla sportów zimowych! Dwudzieste z rzędu X Games w Aspen dobiegło końca. Gratulujemy naszym zawodnikom dominujących występów na X Games Aspen 2021. W ciągu 3 dni zespół zdobył łącznie 14 medali X Games, w tym siedem złotych, cztery srebrne i trzy brązowe.

Na górze Buttermilk zimowe sporty akcji zebrały ponad 80 elitarnych narciarzy i snowboardzistów z 16 krajów w 14 konkursach medalowych. Od piątku do niedzieli największe nazwiska sportów wyczynowych rywalizowały w dyscyplinach Big Air, Slopestyle, SuperPipe i Knuckle Huck.

W odpowiedzi na trwającą pandemię COVID-19 X Games Aspen 2021 zostało zamknięte dla publiczności. Zabrakło również występów muzycznych. Nie oznacza to jednak, że miliony fanów z całego świata nie śledziło eventu. X Games Aspen 2021 było transmitowane na całym świecie w 192 krajach i terytoriach do ponad 500 milionów domów. Fani mieli również okazję dołączyć do wirtualnego wydarzenia online X Fest, w którym znalazły się gry, prezenty i treści od sponsorów, w tym Monster Energy.

Oto, jak przebiegała akcja w ten weekend na X Games Aspen 2021:

Dominacja Monster Energy rozpoczęła się już w piątek w finale Jeep Women’s Snowboard Slopestyle. Broniąc swojego złotego medalu przed szeregiem debiutantów, 30-letnia ikona snowboardu Jamie Anderson z Lake Tahoe w Kalifornii panowała dzięki charakterystycznemu stylowi i potężnym trikom, w tym Cab double underflip 900 Weddle. Na podium do Anderson dołączyła 19-letnia Zoi Sadowski-Synnott z Wanaka w Nowej Zelandii, która zdobyła srebrny medal swoim wspaniałym czwartym przejazdem.

Kontynuując piątkową akcję, uwielbiane przez fanów wydarzenie Wendy’s Snowboard Knuckle Huck pokazało całą gamę kreatywnych trików Big Air. Ku zaskoczeniu wszystkich 17-letni Dusty Henricksen z Mammoth Lakes w Kalifornii pokonał najbardziej doświadczonych snowboardzistów świata, zdobywając złoty medal w swoim debiucie na X Games. Debiutant zaprezentował takie sztosy, jak fakie-press nollie Cab 540 underflip, a i tak zachował kilka sztuczek w zanadrzu przed niedzielnym finałem Slopestyle. Co więcej, Jamie Anderson przeszła do historii jako pierwsza kobieta, która w piątek wieczorem wzięła udział w Snowboard Knuckle Huck na X Games.

Kiedy akcja przeniosła się do finału Women’s Ski SuperPipe, siedem najlepszych zawodniczek na halfpipe zmierzyło się ze zjazdami o wysokości blisko siedmiu metrów. Jam session zakończyło się bezpośrednią rywalizacją między 28-letnią Cassie Sharpe z Comox w Kanadzie a debiutantką X Games Eileen Gu z Chin. Sharpe ustawiła poprzeczkę wysoko bezbłędnym pierwszym przejazdem, w tym zupełnie nowym leftside 1260 oraz inverted 1080. Warto zaznaczyć, że wybijając się do pierwszego z nich Cassie poleciała 3,5 metra do góry. Niestety, podczas drugiego zjazdu Sharpe musiała wycofać się z konkurencji przez groźnie wyglądający wypadek, decydując się na srebrny medal. Teraz ma na swoim koncie 5 medali X Games (2 złote, 1 srebrny, 2 brązowe).

Drugi dzień X Games Aspen 2021 był kontynuacją drogi po medale ekipy Monster Energy w długo oczekiwanym finale Women’s Snowboard SuperPipe. Akcentem wieczoru był powrót „Queen of the SuperPipe”, fenomenalnej 20-letniej Chloe Kim, która miała rok przerwy od profesjonalnych występów ze względu na studia. Powrót o tyle istotny, że w dokładnie tym samym miejscu, gdzie odniosła swoją ostatnią wygraną w Aspen w 2019 r. Kim przygotowała paletę trików, w tym ogromnego method aira, big 360 air to fakie, frontside 1080 tailgrab i switch 720 Weddle. Dzięki tej kombinacji zdobyła szósty już złoty medal X Games. Złota medalistka olimpijska posiada teraz osiem medali X Games (6 złotych, 1 srebrny, 1 brązowy) w SuperPipe. Dobrze, że wróciła!

Ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne kilka sobotnich wydarzeń zostało przełożonych, niedziela okazała się zatem największym dniem zawodów. Zdobycze medalowe ekipy Monster Energy również osiągnęły swój szczyt, bo nasi zawodnicy zdobyli aż dziewięć medali (4 złote, 2 srebrne, 3 brązowe) i stanęli na podium we wszystkich sześciu konkurencjach ostatniego dnia.

Od początku: niedzielny poranek to była nowa historia X Games. Żaden debiutant nigdy nie zdobył złota w męskim snowboardzie Slopestyle w ciągu 20 lat. Tak było do czasu, gdy pojawił się Dusty Henricksen. W ten rześki dzień wykonał zwycięski zjazd wszechczasów, mając na sobie tylko koszulkę z krótkim rękawem. Dzięki sile trików, takich jak backside 1440 Weddle grab i double crippler double grab melon to stalefish, Henricksen zdobył złoto i został pierwszym amerykańskim zawodnikiem, który wygrał Snowboard Slopestyle dla mężczyzn od czasu zwycięstwa Shauna White'a na X Games Aspen 2009. Do czołówki na podium awansował również 21-letni Rene Rinnekangas z Iisalmi w Finlandii, który odnalazł swój rytm w finale i wywalczył brązowy medal.

Monster Energy zdobył także medale w finale Jeep Men’s Ski Slopestyle. Pod błękitnym niebem na Buttermilk Mountain 22-letni Ferdinand Dahl z Oppegaard w Norwegii zdobył srebro, lądując huge switch leftside 1260, rightside double bio Japan grab i alley-oop 720 over the hip. Tuż za nim, 23-letni Evan McEachran z Ochran w Kanadzie, zdobył brąz dzięki progresywnym biegom, w tym technicznym aerialom, takim jak rzadki switch rightside double 1440.

W finale Pacifico Women's Snowboard Big Air byliśmy świadkami wielu ciekawych aeriali. Widzowie czekali na kolejną wielką niespodziankę, gdy Jamie Anderson z Monster Energy przybyła, zobaczyła i pokonała pozostałe zawodniczki podczas jam session. Jej popisy w powietrzu takie jak frontside double cork 1080 i piękny, techniczny Cab backside souble cork dały Anderson jej pierwsze złoto w Big Air. Jest oficjalnie najbardziej utytułowaną kobietą w historii X Games, zdobywając łącznie 19 medali (8 złotych, 7 srebrnych, 4 brązowe). Anderson podzieliła podium z Zoi Sadowski-Synnott, która zdobyła brązowy medal, lądując masywnym backside 1080 Weddle w swojej czwartej próbie.

Gdy słońce zaszło nad górą Buttermilk, wszystkie oczy skierowane były na finał Snowboard Superspipe mężczyzn. Po nerwowym występie 19-letni zawodnik zespołu Monster Energy Yuto Totsuka z Jokohamy w Japonii pokonał dwukrotnego broniącego złotego medalistę Scotty'ego Jamesa, lądując na jednym z najtrudniejszych przejazdów w historii: frontside double cork 1440 Weddle grab, Cab double cork 1260, switch frontside double cork 1080 Indy, backside double cork 1260 oraz frontside double cork 1260. Zwycięstwo zwiększa liczbę medali Yuto Totsuki do trzech medali X Games (1 złoty, 2 srebrne) we wszystkich swoich trzech startach w X Games Aspen.

Kończąc weekendową imprezę snowboardową na wysokim poziomie, finał The Real Cost Men's Snowboard Big Air pokazał niezwykły poziom ewolucji sztuczek. Gdy zawodnicy wykonali rzeczy, których nikt dotąd nie widział w tym obroty o 1800 stopni, 26-letni Sven Thorgren ze Sztokholmu w Szwecji jechał swoje show. Po wylądowaniu Cab 1620 i flat-spin backside 1800 melon nad 22-metrowym gapem, Thorgren wylądował prawdziwą perełkę ostatniej nocy: doskonale wykonany Cab 1800 przyniósł Szwedowi srebro i siódmy medal X Games (1 złoty, 2 srebrne, 4 brązowe).

Wielki finał Wendy’s Ski Knuckle Huck zakończył X Games Aspen 2021 w kreatywny sposób. Ośmiu najbardziej utalentowanych narciarzy freeski na świecie pokazało nam wielce techniczne i stylowe ruchy. Jednak mógł być tylko jeden zwycięzca: 29-letnia ikona freeski Henrik Harlaut z Åre w Szwecji zaczął pracować nad Knucklem, wyginając czubki i ogony swoich nart za pomocą wielu nigdy nie widzianych sztuczek. Sędziowie przyznali mu złoty medal, powiększają liczbę medali X Games najbardziej utytułowanego sportowca narciarskiego w historii tego konkurs do trzynastu (8 złotych, 5 srebrnych). Idealne zwieńczenie epickiego występu zespołu Monster Energy na X Games Aspen 2021!

Dziękujemy wszystkim sportowcom oraz wszystkim, którzy uczestniczyli i oglądali to historyczne wydarzenie. Dziękujemy również ekipie ESPN i góry Buttermilk za wystawienie światowej klasy pokazu sportów wyczynowych pomimo przeciwności losu trwającej pandemii.