Images from the Stubai World Cup in Stubai, Austria where Birk Ruud took 1st place, Sarah Hoefflin took 2nd, and Ferdinand Dahl took 3rd place.
NEWSY

Reportaż z wydarzenia | Puchar Świata FIS Freeski 2021, Stubai

Nov 242021

Sezon Slopestyle rozpoczął się na wysokim poziomie! Birk Ruud zajął w sobotę 1. miejsce w męskim freeski Slopestyle w Stubaiu w Austrii. Na podium dołączył do niego kolega Norweg, 23-letni Ferdinand Dahl, który zajął 3. miejsce. Równie dobrze zaprezentowała się 30-letnia Sarah Hoefflin z Genewy w Szwajcarii, która zajęła 2. miejsce w bardzo konkurencyjnym finale Freeski Slopestyle kobiet.

W ten weekend w legendarnym ośrodku na lodowcu Stubai w austriackich górach, odbył się Puchar Świata FIS Freeski Slopestyle, który uznano za oficjalne otwarcie sezonu 2021/22. Do Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w lutym 2022 odbędą się jeszcze trzy konkursy Pucharu Świata Slopestyle. Zawodnicy walczyli o Puchar Świata i łącznie 50 000 CHF w nagrodach pieniężnych.

Men's Freeski Slopestyle

W sobotnim finale Freeski Slopestyle mężczyzn 16 zakwalifikowanych zawodników pochodziło z Austrii, Kanady, Norwegii, Szwecji, Szwajcarii, a także Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Idealnie wyrzeźbiony Zoo Snowpark Stubai stanowił tło dla światowej klasy jazdy Slopestyle, oferując mnóstwo railów, przeszkód jibowych i sekcję z wysokimi hopami do dużych lotów.

Birk Ruud jako poprzedni mistrz FIS Pucharu Świata 2019/20 w dyscyplinie Big Air był czołowy pretendentem do zwycięstwa. W październiku 21-latek z Oslo zajął już 3. miejsce w pierwszych w tym sezonie zawodach FIS Freeski Big Air.

Sobota dała Ruudowi okazję do zademonstrowania swoich wszechstronnych umiejętności Slopestyle. Podczas swojego pierwszego przejazdu w finale wykonał perfekcyjne kombo, w tym switch left double 1620 mute grab, right double 1440 safety grab. W sekcji rail zaprezentował left 270 lipslide to 450 out, right 450 disaster to forward, switch on backslide i wysoce techniczny switch left 450 disaster za 87.60 punktu i wygrał, pokonując Kanadyjczyka Maxa Moffatta, który zajął 2. miejsce.

„To był dla mnie naprawdę dobry dzień. Treningi nie były tak dobre, ale udało mi się ogarnąć i znaleźć swoje wewnętrzne skupienie na zawodach. Bardzo się cieszę. Naprawdę cieszy mnie widok wszystkich chłopaków, którzy wymiatają. To niesamowite” – powiedział Ruud po wygraniu zawodów. „Zamierzam to uczcić, a potem skupię się na następnym [konkursie]. Zawsze zawody są blisko, więc muszę pozostać skupionym."

Sobotnie zwycięstwo to drugie w karierze Ruuda zwycięstwo w Pucharze Świata Slopestyle. Norweg zaczął rywalizować na poziomie międzynarodowym w młodym wieku. W 2016 roku początkujący zawodowiec wygrał Freeski Slopestyle Gold na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Młodzieży w Lillehammer. Od tego czasu stał się czołowym zawodnikiem i zdobył trofeum Pucharu Świata FIS 2020 Big Air Crystal Globe. Ruud ma również na swoim koncie cztery medale X Games (2 złote, 2 srebrne).

23-letni Ferdinand Dahl z Norwegii, który stanął na podium, zabrał swoją techniczną torbę trików na trasę. Kombinacja mocno zaawansowanych sztuczek, jak blender switch left 270 lipslide to 270 out into a right-side superfed on the S-rail combo przyniosła Dahlowi wynik 86.06 punktu w drugim przejeździe i 3. miejsce w zawodach. To oznacza dziewiąte podium w karierze Dahla w Pucharze Świata.

Women’s Freeski Slopestyle

W sobotnim konkursie kobiet Freeski Slopestyle szwajcarska zawodniczka zespołu Sarah Hoefflin uplasowała się na podium po tym, jak ukończyła poprzedni sezon Pucharu Świata FIS na 3. miejscu w Slopestyle. W październiku 2021 r. 30-latka z Genewy zajęła 2. miejsce w Women's Freeski Big Air podczas Pucharu Świata FIS w Chur w Szwajcarii, przed tłumem z rodzinnego miasta.

W finale osiem najlepszych zawodniczek reprezentowało Austrię, Kanadę, Estonię, Norwegię, Szwajcarię, Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone. W trakcie sesji w Stubai złota medalistka olimpijska Hoefflin udowodniła swoją konsekwencję i zamiłowanie do technicznych trików.

Podczas swojego pierwszego przejazdu Hoefflin odjechała switch double wobble 1080 w pierwszym przejeździe, a potem rail line including a blind 270 on as well as a frontside switch up. Dzięki stylowym airom zarobiła w sumie 80.30 punktu. Reprezentantka Szwajcarii zajęła 2. miejsce za Estonką Kelly Sildaru.

Zajęcie 2. miejsca w Stubai oznacza dwunaste podium w karierze Hoefflina w Pucharze Świata. Po zdobyciu dyplomu z neurobiologii w 2013 roku, stosunkowo późno w swojej karierze odkryła profesjonalne narciarstwo freestyle. Ale jej konkurencyjny rekord jest niezrównany: Hoefflin zdobyła złoto w slopestyle na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2018 w Pyeongchang w Korei Południowej. W tym samym roku zdobyła również złoto w damskiej kategorii Ski Big Air na X Games Aspen 2018 i obecnie posiada cztery medale X Games. W kwietniu 2021 roku Hoefflin została uhonorowana tytułem "Ruler of the Week" podczas zimowego Audi Nines.

Kolejny przystanek - FIS Freeski World Cup Visa Big Air, które już 3-4 grudnia 2021 r. w Steamboat Resort w Kolorado.