Shots from EWS in Tweed Valley Way New South Wales, Australia
NEWSY

Jack Moir zostaje mistrzem EWS 2021

Oct 072021

Walka do końca! Gratulacje dla Jacka Moira za zdobycie w ten weekend w Szkocji tytułu mistrza w klasyfikacji generalnej Elite Men Championship 2021 w Enduro World Series (EWS). W wyścigu Vittoria EWS Tweed Valley 27-latek z Morisset Park w Australii zmagał się z kontuzją i niekorzystnymi warunkami, ale ukończył wyścig na 4. miejscu i został nowym mistrzem świata EWS mężczyzn z 4520 punktami w klasyfikacji generalnej.

„To szaleństwo, człowieku! Właśnie osiągnąłem coś, o czym marzyłem i nad czym pracowałem przez całe życie. To nadal nie wydaje się prawdziwe!” - powiedział Moir po zdobyciu swojego pierwszego w karierze tytułu mistrza świata EWS.

Będąc ostatnią atrakcją sezonu 2021 Enduro World Series (EWS), wyścig Vittoria EWS Tweed Valley okazał się największym świętem międzynarodowego kolarstwa górskiego w Wielkiej Brytanii. W ciągu długiego weekendu wyłonieni zostali nowi mistrzowie w kategoriach mężczyzn i kobiet oraz w kategorii rowerów elektrycznych. Uzupełnieniem akcji wyścigowej na wzgórzach południowej Szkocji EWS Tweed Valley był pełnoprawny festiwal muzyki i jedzenia.

Leśne szlaki Innerleithen i okoliczne wzgórza są miejscem świętym dla kolarzy górskich. Teren jest wymagający, trasy wiją się i przeplatają ze stromymi odcinkami do podjazdu. Dodatkowo sporadyczne deszcze stworzyły śliskie warunki na torze, co nie ułatwiło zawodnikom zadania.

Moir, nowy członek ekipy Monster Energy, przybył do Tweed Valley po trwającej cały sezon walce z amerykańskim geniuszem wyścigowym Richiem Rude'm. Z zaledwie 70 punktami w tabeli liderów dzielących dwóch rywali, w Szkocji mogło wydarzyć się wiele. Zwłaszcza, że Rude przeszedł już do historii jako pierwszy człowiek, który zdobył tytuł mistrza w EWS.

W pierwszym sobotnim starciu Pro Stage obaj zawodnicy ukończyli wyścig, a dzieliło ich zaledwie kilka sekund - wygrał Moir  z całkowitym czasem 00:03:25,37. Jak się jednak okazało, sędziowie stwierdzili, że Rude wyjechał poza wyznaczony tor, za co został zdyskwalifikowany.

Wspominając pierwszy dzień wyścigu, Moir powiedział: „Moją strategią na weekend było zrobienie wszystkiego, co w mojej mocy, aby utrzymać przewagę punktową. Byłem gotowy do walki w piątek i miałem dobry Pro Stage, odnosząc zwycięstwo.” Kiedy Rude nie walczył już o tytuł w klasyfikacji generalnej, stało się jasne, że żaden inny zawodnik nie może zająć czołowego miejsca Moira. „Później tego wieczoru dowiedziałem się, że Richie został zdyskwalifikowany, a ja wygrałem”.

Mając już zapewniony tytuł, Moir kontynuował walkę o zwycięstwo w wyścigu Tweed Valley podczas czterech niedzielnych etapów. Jednak ciężki wypadek i kontuzja barku okazały się poważnym ciosem. Z Martinem Maesem kończącym weekend na 1. miejscu w klasyfikacji generalnej z czasem 00:23:53.12, Moir zajął 4. miejsce 00:34.05 za nim.

Imponujący występ Moira w sezonie – w tym pięć zwycięstw w wyścigach – zapewnił mu ogólne mistrzostwo Enduro World Series 2021. Australijczyk zajął 1. miejsce z 4520 punktami w sezonie, wyprzedzając Richiego Rude'a z 4015 punktami.

„Ten sezon był szalony! To była bardzo zacięta walka z Richiem. Co więcej, spotkałem się z wieloma przeciwnościami, od zatrucia pokarmowego w weekend wyścigowy, po bark, który mi wypadł i problemy mechaniczne w połowie wyścigu. Ale dzięki temu [zwycięstwo] było o wiele słodsze!”

Zdobycie mistrzostwa świata EWS w ten weekend jest największym osiągnięciem w dotychczasowej karierze Moira. Pochodzący z Nowej Południowej Walii w Australii Moir po raz pierwszy zaczął ścigać się na motocyklach w wieku 4 lat, a wyścigi MTB odkrył w wieku 13 lat. Po przejściu na zawodowstwo w 2015 roku, Moir stał się potęgą na globalnym torze MTB downhill i zdobył tytuł mistrza Crankworx DH 2016. W 2020 roku przeszedł na pełnoetatowe wyścigi enduro.

Nowy mistrz świata EWS wypowiedział sie także o dołączeniu do rodziny Monster Energy: „Jestem podekscytowany, że będę jeździł dla Monstera! Dorastając marzyłem, by reprezentować Monstera na wyścigach. Zawsze wspierają takie super projekty wideo. Więc nie mogę się doczekać tego, co się wydarzy jeśli chodzi o kontent.

Teraz, gdy sezon EWS oficjalnie się skończył, co dalej z Moirem? „Normalnie wracałem do domu, jeździłem na kemping i surfowałem poza sezonem. Ale będę musiał zająć się barkiem, gdy tylko skończę kwarantannę. Więc prawdopodobnie dużo relaksu i rehabilitacja!” powiedział Moir. Sezon 2022 Enduro World Series (EWS) rozpocznie się w czerwcu w Tweed Valley, więc bądźcie czujni!