Images from the Denver Supercross, round 16 of the Monster Energy AMA Supercross Series in Denver, Colorado.
NEWSY

Zawodnicy Monster Energy zdobywają mistrzostwo w 450SX i 250SX

May 202022

Tory serii Monster Energy AMA Supercross w klasie 450 były całkowicie zdominowane w tym sezonie przez kierowców Monster Energy. Zdobyli 15 z możliwych 17 pierwszych miejsc. Niewiarygodne biorąc pod uwagę poziom umiejętności i konkurencję w tym sezonie.

Łączna liczba ukończenia na podium: 51

Zarówno mistrz Monster Energy AMA Supercross Eli Tomac (Monster Energy/Star Racing/Yamaha), jak i 2. w tabeli Jason Anderson (Monster Energy/Kawasaki) zdobył 7 zwycięstw, w tym pięć pod rząd (Tomac) i cztery pod rząd (Anderson). Dodajmy do tego zwycięstwo Chase'a Sextona (Honda), który drugi rok ściga się w Supercrossie i mamy prawie komplet zwycięstw w całym sezonie.

W klasie 250, Christian Craig z Monster Energy/Star Racing/Yamaha po raz pierwszy zdobył mistrzostwo supercross i tytuł 250 Western Supercross (WSX). Jego kolega z drużyny Nate Thrasher (Monster Energy/Star Racing/Yamaha) wygrał finał sezonu East/West 250 Shootout w Salt Lake City.

PODSUMOWANIE SEZONU 450:

Ważnym punktem w tym sezonie, całkowicie odwracającym sytuację był przystanek w Detroit. Anderson, który był 8. w poprzednim tygodniu i musiał wygrać żeby być blisko Tomaca w tabeli miał wypadek, i zdobył tylko 2 punkty. 6. miejsce w kolejnym tygodniu w Indianapolis dla Andersona oznaczało 44 punkty różnicy pomiędzy nim a Tomaciem, który wygrał 3 wyścigi ((Daytona, Detroit i Indianapolis).

Anderson nie poddał się presji. Wygrał kolejne 4 z 6 wyścigów, w jednym zajął 2. miejsce, a w kolejnym 4. Tomac wygrał w Seattle, stanął na podium w St. Louis i Seattle, i zdobył tytuł przed swoimi fanami w przedostatniej rundzie w Denver. Odpuścił finałową rundę w Salt Lake City mając 9. punktów przewagi nad Andersonem.

"To jest naprawdę niewiarygodne," powiedział Tomac, który razem z Andersonem zmienił fabryczny zespół (Tomac z Kawasaki na Yamahę, a Anderson z Husqvarny na Kawasaki). "Marzyłem o tym. Rozwaliłem sobie kolano w Atlancie, dlatego słabiej jeździłem w ostatnich kilku rundach. Ale udało się. Dziękuję mojemu zespołowi, Monster Energy/Star Racing/Yamaha, mojej rodzinie, przyjaciołom i wszystkim fanom. KOCHAM DENVER!"

"To trochę słodko-gorzkie zwycięstwo, ale gratuluję Eli'emu," dodał Anderson. "Jeździliśmy razem od 8 roku życia i ciężko go pobić."

Liczby byłyby jeszcze lepsze, gdyby nie dwie ważne kontuzje. Dylan Ferrandis (Monster Energy/Star Racing/Yamaha), broniący tytułu mistrza Outdoor Nationals MX stanął na podium (3. miejsce) w San Diego, wielokrotnie ukończył w top 5 i przez większość serii był w top 10. Niestety, tak jak Anderson, nabawił się kontuzji (nadgarstka) w Detroit i nie mógł ukończyć pozostałych siedmiu rund. Adam Cianciarulo (Monster Energy/Kawasaki), mistsz Monster Energy AMA Supercross 250 ESX z 2019 roku wystąpił tylko w dwóch wyścigów po czym nabawił się kontuzji ramienia.

PODSUMOWANIE SEZONU 250:

Nigdy nie było wątpliwości co do mistrzostwa 250 WSX. Craig wygrał pierwsze 4 z 6 wyścigów, w tym prestiżowe otwarcie Anaheim 1. Potem seria przeniosła się na wschód. Mądrze jeżdżąc Craig stawał na podium pozostałych 5 wyścigów WSX (3 drugie miejsca i 2 trzecie).

Wielu kierowców wspieranych przez Monster Energy wystąpiło w tym sezonie jednak dwóch topowych, były mistrz 250 Jeremy Martin (Monster Energy/Star Racing/Yamaha) i Austin Forkner (Monster Energy/Pro Circuit/Kawasaki), nabawiło się kontuzji. Martin po wypadku podczas treningu na Florydzie i 2. miejscu w Arlington, a Forkner po 2. miejscu na otwierającej rundzie w Minneapolis, gdzie został wyrzucony w powietrze przez Jetta Lawrence'a (Honda) w Arlington.

Dwóch innych kierowców wspieranych przez Monster Energy często stawało na podium, ale nie mogło stanąć do walki o regionalne mistrzostwa z powodu kontuzji. Byli to Seth Hammaker (Monster Energy/Pro Circuit/Kawasaki) i Cameron McAdoo (Monster Energy/Pro Circuit/Kawasaki). Hammaker stanął na podium WSX zarówno na Anaheim 1, jak i Oakland. Jednak przygotowując sie do rundy w San Diego uszkodził sobie plecy. McAdoo był na fali w regionie ESX, pięciokrotnie stawając na podium, ale miał wypadek podczas dnia medialnego w St. Louis. Miał tylko 11 punktów straty do Jetta Lawrence'a ostatecznego mistrza ESX.

Podium mistrzostw krajowych Supercross Futures AMA, prezentujących najlepszych 16-latków, którzy rozpoczną profesjonalne kariery tego lata, było zielone od zawodników Monstera. Chance Hymas (Honda), Ryder DiFrancesco (Kawasaki) i Gavin Towers (Yamaha) świetnie się zaprezentowali w finale w Salt Lake City zajmując kolejno 1., 2. i 3. miejsce.