The Enduro World Series returns to Innerleithen in the Tweed Valley, from the 30th Sept - 3rd Oct with a Festival that promises to be the UK's biggest celebration of international mountain biking in 2021. Full information on tweedvalley.enduroworldseries.
NEWSY

Sam Hill zajmuje 3. miejsce w EWS-E Tweed Valley

Oct 012021

Cóż za solidny debiut! W czwartek Sam Hill zajął 3. miejsce w wyścigu Vittoria EWS-E Tweed Valley w Szkocji. Podczas swojego pierwszego startu w karierze na rowerze elektrycznym 36-latek z Perth w Australii ukończył wymagający 57-kilometrowy wyścig (35,5 mil) w Enduro World Series (EWS) z czasem całkowitym 0:41:27,29.

Hill ściga się na rowerach górskich od 12. roku życia. Jest ikoną tego sportu, Australijczyk zdobył osiem tytułów mistrza świata w wielu dyscyplinach i niezliczoną liczbę zwycięstw. Miejsce na podium w dywizji EWS-E Pro to kolejny punkt w rozwoju jednego z najbardziej wszechstronnych zawodników na świecie.

Wyścig Vittoria EWS-E Tweed Valley to największe święto międzynarodowego kolarstwa górskiego w Wielkiej Brytanii. W towarzystwie wyścigów amatorskich, rodzinnej zabawy i pełnoprawnego festiwalu muzyki i jedzenia, oficjalnie usankcjonowany wyścig rowerów górskich EWS zgromadził rzesze widzów na szkocką wieś.

Leśne szlaki Innerleithen i okoliczne wzgórza są legendarne wśród kolarzy górskich. W wyścigu EWS-E rywalizujący zawodnicy zmierzyli się z trzema pętlami, łącznie 14 etapami i 3450 metrami podjazdów (11300 stóp) na ciasnym torze. Trasy są jednymi z najbardziej wymagających, a deszczowa szkocka pogoda nie ułatwiła zadania tworząc śliską nawierzchnię podczas czwartkowego wyzwania.

Hill zadebiutował na rowerze elektrycznym na Nukeproof MegaWatt, dzięki uprzejmości swojego wieloletniego sponsora, Chain Reaction Cycles. Jego wyścig miał trudny początek: w pierwszym etapie finiszował na 22. pozycji w trudnym podjeździe Power Stage. Korzystając ze swojego bogatego doświadczenia, weteran odzyskał prowadzenie, aby wygrać etapy 7, 8 i 9 oraz cztery ostatnie i zakończyć swoje pierwsze zawody EWS-E w imponującym stylu.

Hill odniósł zwycięstwo w siedmiu z 14 etapów wyścigu i finiszował na mocnym 3. miejscu w klasyfikacji generalnej. Zawody ukończył z czasem 0:41:27,29 minut, kończąc 1 minutę i 11 sekund za zwycięzcą Nicolasem Vouilloz. Drugi był Kevin Marry.

„To moje pierwsze zawody E-EWS i to była świetna zabawa, było kilka naprawdę dobrych odcinków, które mi się podobały” – powiedział Hill. „Wiele się nauczyłem o tym, jak ścigać się na Nukeproof Megawatt i jak być skutecznym. Ukończenie na podium było niesamowite i jest czymś, czego się nie spodziewałem, więc dzięki temu ten dzień był znacznie lepszy”.

Hillowi nie jest obca zmiana dyscyplin. Jako zawodnik kolarstwa górskiego downhill, Australijczyk zdobył dwa tytuły Pucharu Świata (2007/2009) i pięć tytułów mistrzostw świata. Następnie z sukcesem przeszedł do wyścigów enduro, aby zostać mistrzem Enduro World Series w 2017, 2018 i 2019 roku. Jego udany start w Tweed Valley z wynikiem w top 3 w elektrycznych rowerach górskich to kolejny sukces Sama do kolekcji.