Images of the Ironman National Pro Motorcross at the Ironman Raceway in Crawfordsville, Indiana
NEWSY

Sexton wygrywa Ironman MX National

Aug 312022

Chase Sexton (Honda) wygrywając Ironman MX National w Indianie zachował przewagę 1. punktu (496-495) nad Eli'm Tomac'iem (Star Racing/Yamaha), w najbliższej rywalizacji o tytuł klasy od 50 lat mistrzostw Lucas Oil AMA Pro Motocross.

W drugim i decydującym moto Sexton poradził sobie z mocnym wejściem Tomaca na końcu wyścigu, i, również dzięki jego błędowi, wygrał moto o 11 sekund z wynikiem 2-1 (Tomac zdobył 1-2).

"Mówiłem sobie, że to będzie trudny wyścig," powiedział Sexton o tym jak Tomac się do niego zbliżał w drugim moto. "Ale trzymałem głowę nisko i nie poddałem się. To moja mentalność. Przyszły weekend będzie fajny."

W przyszły weekend w Pali w Kalifornii odbędzie się 12. i ostatnia runda mistrzostw Lucas Oil AMA Pro Motocross 2022 Fox Raceway 2. Sexton wygrał Fox Raceway 1 w maju wygrywając oba moto.

"Ogólnie jestem z dzisiaj zadowolony," dodał Tomac, który jest obecnie liderem. "Cieszę się, że nadal mam punkt przewagi i jestem dumny z mojego zespołu. Jedziemy do Pali i to walka o wszystko."

W klasie 250 Jo Shimoda (Pro Circuit/Kawasaki) wygrał drugie moto nadrabiając z 5. miejsca i zajął 2. miejsce na koniec dnia (5-1). Shimoda (2. miejsce) zwiększył swoją przewagę nad Hunterem Lawrence'm (Honda) do siedmiu punktów, 437-430 i wciąz ma szansę na zostanie liderem. Obecnie jest nim Jett Lawrence (Honda) z 478. punktami.

Warto także wspomnieć o profesjonalnym debiucie Haidena Deegana (Monster Energy/Star Racing/Yamaha) w klasie 250. Skończył z kilkoma wypadkami i zajął 31. miejsce (34-24). Jego kolega Nate Thrasher (Star Racing/Yamaha) podniósł drużynę zdobywając swój najlepszy wynik w tym sezonie - 5. miejsce w klasie 250.

450 Moto 1

Problemy już za bramką dla zeszłotygodniowego zwycięzcy Jasona Andersona (Kawasaki). Zawodnik miał wypadek na pierwszym zakręcie i dołączył do wyścigu jako ostatni. Sextona ominęła kolizja, ale nie miał dobrego startu (12. miejsce) i to go drogo kosztowało. "To nie start jakiego Sexton oczekiwał w walce o mistrzostwo," powiedział komentator Broc Glover. Tomac miał trochę lepsze miejsce (8.) i ukończył pierwsze okrążenie na 6. Jego kolega Christian Craig (Star Racing/Yamaha) wyjechał z 10. bramki, ale szybko przesunął się na 2. miejsce za liderem Kenem Roczenem (Honda). Tomac, tak jak to robił przez cały sezon, szybko zadziałał i minął wielu kierowców, w tym wielokrotnego mistrza Ryana Dungey'a (KTM), w walce o 3. miejsce. Tomac następnie minął Craiga w punkcie 24:50 i ukończył 2,5 sekundy za liderem Roczenem. Sexton ukończył okrążenie w 2:01,6 doganiając i mijając Dungey'a, walcząc z Craigiem o 3. miejsce. Po 21:01 minął go i był 4 sekundy za Roczenem i Tomaciem. Mijając Roczena w punkcie 17:53 Tomac zdobył prowadzenie. Sexton minął swojego kolegę (Roczena) i zdobył 2. miejsce w punkcie 15:41. Robiąc sobie przestrzeń na otwierającym zakręcie Anderson ruszył na 10. miejce i nadal zdobywał miejsca. Zrobiło się emocjonująco, gdy w punkcie 13:07 Sexton, który kończył okrążenia o 2/10 szybciej niż Tomac zmniejszył jego przewagę do 1.8 sekundy. Sexton popełnił błąd i próbując go naprawić przeciął tor u szczytu wzgórza. Sexton nie zdobył żadnego prowadzenia i Tomac je utrzymał. Gdy sędziowie, zespoły i osoby nadzorujące wyścig zastanawiały się czy Sexton powinien zostać ukarany, Tomac popełnił błąd, i Sexton go dogonił i minął przy punkcie 5:11. Tomac odpowiedział i mając 1 minutę, i dwa okrążenia odjechał niewiarygodny czas 2:01,3 (najlepszy w wyścigu). Sexton nie był w stanie odpowiedzieć, ale ukończył okrążenie z czasem 2:05. "Nie robi się tego (w tym momencie wyścigu). Nie wiem jak Eli znalazł tę prędkość," powiedział Glover. Ostateczny wynik pierwszego moto: Tomac 1. miejsce, Sexton 2. miejsce.

"Musiałem znaleźć to w sobie - i tyle," powiedział Tomac o swoim heroicznym ostatnim okrążeniu.

"To niesamowita walka między nami," dodał Sexton. "Mam nadzieję, że zrobimy to samo w drugim moto i, wtedy wygram."

450 Moto 2

Tomac i Sexton bawili się w kotka i myszkę przy wyborze bramek startowych. Tomac wybierał jako drugi (za Sextonem, który się szybko zakwalifikował) i wybrał miejsce tuż obok Sextona. W moto 2, po wyborze bramki jako drugi, Sexton odsunął się od Tomaca o kilka miejsc. Efekt? Sexton zaczął wcześnie prowadzić. Prowadził krótko, bo przejął je Roczen w pierwszym okrążeniu, a Tomac znalazł się na 5. pozycji. Potem wskoczył na 3. miejsce, mijając Aarona Plessingera (KTM) w punkcie 28:10. Sexton minął Roczena niecałą minutę później. Sexton miał 2.1 sekundy przewagi nad Roczenem, a Tomac minął Roczena w punkcie 21:58 - ustawiając epicką walkę o prowadzenie i o zwycięstwo. Sexton miał 5 sekund przewagi nad Tomaciem, ale ten znów odjechał niesamowite okrążenie 2:01.00 (najszybsze tego dnia) i zmniejszył przewagę do 4 sekund. Sexton tym razem miał odpowiedź, okrążenie 2:01.2 i wyjście na prowadzenie, w zależności od miejsca na torze, o prawie 5 sekund. Zbliżając się do 10:00 Tomac ścigał Sextona i, gdy prowadzenie zmniejszyło się do 1 sekundy popełnił błąd tracąc kolejne 2 sekundy. W tym czasie Anderson ruszył naprzód i zajął 4. miejsce, a potem minął Plessingera i zajął 3. Otrzymał jednak rzadką karę i musiał oddać 3. miejsce Plessingerowi. Na przedzie Sexton zwiększył przewagę do 6.1 sekundy. W top 5 znalazł się Craig. Na mecie pojawił się Sexton z 11 sekundami przewagi nad Tomaciem, dzięki czemu zapewnił sobie ogólne zwycięstwo. Glover skomentował to: "On (Sexton) odpowiada na dzwonek jak zawodnik, który się nie poddaje. Po prostu niewiarygodne." Zarówno Sexton, jak i Tomac ukończyli Ironman MX National z 47 punktami, a o tytule zdecyduje wyścig w najbliższą sobotę.

"W końcu byłem z przodu (na starcie)," powiedział Sexton. "Chciałem tego od jakiegoś czasu. Od tego momentu zacząłem sprint. Popełniłem kilka błędów i Eli zbliżył się do mnie."

Tomac dodał: "Przyspieszyłem z prawej, gdy on (Sexton) utknął. Potem pojechałem za szybko, za mocno i nie poradziłem sobie z koleinami. Tyle."

250 Moto 1

Thrasher otworzył wyścigi 250 wczesnym prowadzeniem. Guillem Farres (Star Racing/Yamaha) był na 4. miejsce, Seth Hammaker (Pro Circuit/Kawasaki) na 5., Cameron McAdoo (Pro Circuit/Kawasaki) na 7., Deegan na 9., a Justin Cooper (Star Racing/Yamaha) na 10. Shimoda miał słaby start, który kosztował go zwycięstwo. Pod naciskiem ze strony Maxa Vohladna (KTM) Thrasher utrzymał prowadzenie do 23:06. Shimoda nie poddawał się, minął McAdoo i wskoczył na 8. miejsce, był tylko 3 sekundy za Hunterem Lawrence'm, z którym Shimoda walczył o 2. miejsce w ogólnej klasyfikacji. Thrasher prowadził do połowy wyścigu, Cooper minął Vohland i wskoczył na 4. miejsce, a RJ Hampshire (Husky) na 3. Przy 13:10 Jett Lawrence minął Thrashera, a Shimoda Vohlanda. Kilka minut później Thrasher oddał 2. miejsce Hampshire'owi, a Shimoda, Lawrence i Cooper walczyli o 4., 5. i 6. miejsca. Shimoda minął Coopera i zajął 5. Doganiał Lawrence'a, ale przez błąd wpadł w piasek. Musiał pogodzić się z 5. miejscem. Thrasher wylądował na 3. miejscu.

250 Moto 2

W Moto 2 Shimoda całkowicie inaczej wystartował. Niestety Deegan po raz kolejny wylądował na ziemi na samym początku. McAdoo szybko wskoczył na 5. miejsce, Shimoda zdobył 3.7 sekundy przewagi nad drugim Cooper'em. Jett Lawrence mijał Thrashera po 4. i Coopera po 3. miejsce. Chciał dogonić Shimodę. Gdy wyścig się kończył Shimoda walczył z Lawrence'ami, Hunter był na 2. miejscu, a Jett na 3. Shimoda wygrał i zajął 2. miejsce w ogólnej klasyfikacji.

"Tak, znowu, chodzi o starty," powiedział Shimoda. "Pierwsze moto - w ogóle nie było dobre. W drugim byłem z przodu, więc nie wiem. Parłem do przodu i wygrałem. Było fajnie."