Podsumowanie weekendu: 2–3 lipca

Jul 062022

FORMUŁA 1
Lewis Hamilton ustanawia nowy rekord F1 dzięki 13. podium na torze Silverstone

Wygląda na to, że niedzielna strategia dotycząca opon siedmiokrotnego mistrza świata Formuły 1, Lewisa Hamiltona, dawała mu przewagę na ostatnich okrążeniach Grand Prix Wielkiej Brytanii – aż do wjazdu samochodu bezpieczeństw, co pozwoliło jego rywalom wymienić opony na nowe. Lewis wywalczył doskonałe 3. miejsce, przejmując ostatnie miejsce na podium od Charlesa Leclerca po wyprzedzeniu go pod koniec wyścigu.

Niedzielny finisz oznacza, że kierowca Mercedesa zdobył po raz 13. miejsce na podium na torze Silverstone w zaledwie 16 wyścigach — nowy rekord F1 na jednym torze. „Dziś dałem z siebie wszystko, próbowałem doścignąć te Ferrari, ale gratulacje dla Carlosa [Sainza], byli dziś dla nas po prostu zbyt szybcy” – powiedział Hamilton. „To dla nas ogromny bonus, aby znaleźć się na podium… Będziemy nadal cisnąć tak mocno, jak tylko możemy."

MOTOCROSS
Tomac i Shimoda wygrywają w RedBud

W idealnym, świątecznym dniu motocrossu – na jednym z najbardziej ukochanych torów mistrzostw Lucas Oil AMA Pro Motocross – zawodnicy wspierani przez Monster Energy Eli Tomac i Jo Shimoda zdobyli najwyższe wyróżnienia w swoich klasach w dominacji Krajowego Monster Energy KTM RedBud MX. Zwycięstwo Tomaka było jego drugim w sezonie, choć nadal przegrywa z Chase’em Sextonem z Monster Energy w wyścigu o punkty (224-217), po tym jak Sexton zajął 2. miejsce w klasyfikacji generalnej RedBud z parą drugich miejsc. Tomac wygrał teraz trzy moto z rzędu i dwa w klasie 450. „To dla nas po prostu idealny dzień. Dosłownie doskonały tłum, idealny tor motocrossowy" – powiedział Tomac z podium. „Po prostu kocham RedBud."

W międzyczasie Jo Shimoda stał się – co nieco zaskakujące – pierwszym japońskim kierowcą w historii swojego kraju (kraju, który na zawsze zdominował resztę świata w konstruowaniu motocykli dirtowych), który wygrał moto na amerykańskim MX National… i przy okazji, zdobył kolejne pierwsze w historii zwycięstwo w dwóch moto w klasie 250.

SERIA NASCAR XFINITY
Ty Gibbs wygrywa z mistrzem serii pucharowej

W dramatycznym finiszu na 14-zakrętowym torze drogowym o długości 6,5km, Ty Gibbs z Monster Energy i jego nr 54 Monster Energy Toyota Supra pokonali asa Pucharu NASCAR Kyle'a Larsona, wygrywając w sobotnie popołudnie NASCAR Xfinity Series Henry 180 w Road America.

DESKOROLKA
Nyjah Huston zajmuje 1. miejsce w Mistrzostwach Świata Street Skateboarding w Rzymie

Street skateboarding powraca do Wiecznego Miasta! Nyjah Huston zajął w ten weekend 1. miejsce w Mistrzostwach Świata Street Skateboarding Rome 2022. W pierwszym oficjalnym kwalifikacyjnym konkursie do Igrzysk 2024, 27-latek z Laguna Beach w Kalifornii wybił się ponad elitarną grupę międzynarodowych zawodników dominującym występem. Do Hustona na podium dołączył 24-letni Aurelian Giraud z Lyonu we Francji, zajmując 2. miejsce.

MMA
Maycee Barber pokonuje Jessicę Eye na UFC 276

W sobotni wieczór Maycee „The Future” Barber pokonała Jessicę Eye na gali UFC 276 w Las Vegas. W walce dywizji kobiecej wagi muszej, 24-latka z Sacramento w Kalifornii odniosła jednogłośne zwycięstwo po trzech rundach. Triumf sobotniej nocy nad „Złą” Eye przedłuża kolejną zwycięską passę Barber do trzech.

SURFING
Filipe Toledo wygrywa 2022 Oi Rio Pro

Przerażająca „klątwa surfowania w ojczyźnie” po raz kolejny nie miała żadnego wpływu na Filipe Toledo, ponieważ Brazylijczyk w ten weekend zdobył swój czwarty (i trzeci z rzędu) Oi Rio Pro. Po szybkim przejściu przez cały brazylijski ćwierćfinał i półfinał w Rio de Janeiro, najszybszy surfujący człowiek w finale zmierzył się z przyjacielem i rodakiem Sammym Pupo — ale dobrze zapowiadający się zawodnik nie mógł się równać z Toledo.

„Wszystkie zwycięstwa w biegach, wszystkie chwile z rodziną i przyjaciółmi”, powiedział zawodnik zespołu Monster Energy, ocierając łzy brazylijską flagą, „to wiele znaczy.” Filipe wystąpi na J-Bay w żółtej koszulce na sobie — znowu — a finałowa piątka już się zamknęła.