NEWSY

Podsumowanie tygodnia: 19-20 marca

Mar 222022

SUPERCROSS

Lider klasyfikacji 450cc Eli Tomac ma 4 wygrane z rzędu w Monster Energy AMA Supercross. To pierwszy taki wynik od 2017 roku. To 43 zwycięstwo w jego karierze i z tym wynikiem brakuje mu tylko jednej wygranej do Chada Reeda. Dodatkowo, Tomac z 255 punktami i 51 punktami przewagi ma największą przewagę w ciągu dwóch dekad ścigania. "Podoba mi się nasza pozycja," powiedział Tomac. "Dziękuję zespołowi Monster Energy/Star Racing/Yamaha." W klasie 250cc Cameron McAdoo z Monster Energy/Pro Circuit/Kawasaki zajął 2. miejsce i obecnie zajmuje 2. miejsce w ogólnej klasyfikacji ESX.

MOTOGP

5 kierowców wspieranych przez Monster Energy znalazło się w top 10 indonezyjskiego MotoGP. Obecny mistrz i lider kwalifikacji Fabio Quartararo zdobył swoje pierwsze podium w tym sezonie, prezentując swój talent i zajmując 2. miejsce. Quartararo dał z siebie wszystko pod koniec wyścigu i zbliżał się do lidera Miguela Oliveiro, ale skończyły mu się okrążenia. Alex Rins i Joan Mir z zespołu SUZUKI ECSTAR zajęli kolejno 5. i 6. miejsca.

W Moto2 na drugim stopniu podium stanął Celestino Vietti (Mooney/VR46 Racing) utrzymując fotel lidera. Kilka sekund za nim dojechał Sam Lowes (ELF Marc/VDS Racing), który zajął 4. miejsce. Tę rundę wygrał Somkiat Chantra z Tajlandii - to pierwsze zwycięstwo w historii MotoGP dla kierowcy z tego kraju.

FORMUŁA 1

Lewisowi Hamiltonowi groziło 5. miejsce na Grand Prix Bahrajnu, ale podczas 5. ostatnich okrążeń bolidy Red Bulla miały problemy techniczne i trafiły do pitów. W rezultacie Hamilton po raz 183 stanął na podium. Hamilton wykorzystał późny samochód bezpieczeństwa i zdobył 3. miejsce, tuż za duetem Ferrari Charlesem Leclerciem i Carlosem Sainzem. Kolejny był kolega z zespołu Mercedesa, George Russell. "Nie spodziewaliśmy się zdobycia podium," powiedział Hamilton. "Obudziłem się dzisiaj bardzo licząc, że będziemy mieli szansę na walkę, że będziemy mieli lepszy samochód niż myśleliśmy. Jednak mieliśmy problemy podczas wyścigu. George i ja wykonaliśmy świetną robotę zajmując 3. i 4. miejsca. Myślę, że to świetne biorąc pod uwagę problemy jakie napotkaliśmy." Następny przystanek Grand Prix Arabii Saudyjskiej i tor Jeddah Corniche 27 marca.

NASCAR

Kurt Busch jechał na odnowiony prawie 2,5 km tor Atlanta Motor Speedway z celem kontrolowania całego wyścigu. Ostatecznie zajął 3. miejsce. "To było trochę szalone z tymi różnymi ustawieniami i losowaniem. Bardzo szalone," powiedział Busch. "Zrobiliśmy wszystko, co mogliśmy żeby naprawić szkody, mieliśmy jedną sytuację i z ataku musieliśmy przejść do obrony, czyli do jeżdżenia i szukania dziur. To był nasz główny cel znaleźć się w dobrej pozycji i zobaczyć, co uda się zrobić. W ten sposób zdobyliśmy 3. miejsce. Nasz monsterowy zespół nie poddaje się i uczy z każdej sytuacji. Naszym głównym celem był przejazd wszystkich 800 kilometrów, a samochód ma trochę zadrapań, ale jeździliśmy za każdym razem żeby zbierać informacje." Po pierwszym występie w top 5 w zeszłym tygodniu Busch zdobył punkty na pierwszym etapie w Atlancie, prowadził przez 4. okrążenia i ukończył najlepiej w tym sezonie.

W serii Xfinity na ostatnim okrążeniu Ty Gibbs minął Ryana Siega i przejął kontrolę nad wyścigiem Nalley Cars 250 na torze Atlanta Motor Speedway. Gibbs zwyciężył z przewagą 0.178 sekundy nad Austinem Hillem. To był świetny występ pomimo błędu w picie.

MXGP

W NEUQUÉN w Patagonii w Argentynie odbyła się 3. runda mistrzostw świata 2022 FIM Motocross oraz Grand Prix Patagonii. Wydarzenie dowiozło jak zawsze, a atmosferę pompowało 39 tysięcy fanów. Kierowcy Monster Energy Yamaha Maxime Renaux i Jago Geerts zajęli 2. miejsca w MXGP i MX2. "To był bardzo dobry dzień i bardzo się cieszę," powiedział Renaux. "Wczoraj zaczęliśmy powoli, ale z każdym krokiem poprawialiśmy się na torze. Bardzo dobry start w pierwszym wyścigu, nie zdobyłem Fox Holeshot, ale prowadziłem i ktoś mnie minął, ale potem ten zawodnik miał wypadek, więc znów wyszedłem na prowadzenie. Stoczyłem kilka dobrych walk z Timem Gajserem, naprawdę naciskał na mnie w tym wyścigu i cieszę się z tego. Dobry weekend, cieszę się."

W tym czasie w MX2 Jago Geerts pojechał świetnie i zajął 2. miejsce. Belg skończył z wynikiem 1-2 i ma dobrą przewagę w walce o mistrzostwo.

FLAT TRACK

Jared Mees wygrał podczas Mission Texas Half-Mile na Texas Motor Speedway. Przez cały wieczór nikt nie mógł go pokonać, od samego początku. "To było dobre uczucie," powiedział broniący tytułu mistrz. "Ten główny wyścig był dosyć szalony, ale Indian Motorcycle ze wsparciem Progressive Insurance świetnie się dziś spisali. Wszystko było na medal. Wszyscy moi ludzie ciężko pracują. Chciałem osiągnąć dobry rezultat przed przerwą... naprawdę tego chciałem."

SNOWBOARD

Nie można jej powstrzymać! Zoi Sadowski-Synnott zajęła 1. miejsce na drugim przystanku 2022 TAE Natural Selection Tour. Ostatniego dnia w Selkirk Mountains w Kanadzie 21-latka z Nowej Zelandii wygrała tylko 6 tygodni po tym jak zdobyła olimpijskie jzłoto w Women’s Snowboard Slopestyle w Pekinie. "Dopiero co wróciłam z Igrzysk Olimpijskich i dobrze się bawiłam. Udało mi się zająć 1. miejsce w Slopestyle i 2. w Big Air. Presja była duża, dlatego cieszę się, że już po wszystkim i teraz mogę po prostu jeździć," powiedziała Sadowski-Synnott.

Mamy już nową mistrzynię! Kokomo Murase zajęła 1. miejsce w Women’s Snowboard Slopestyle na Audi SnowJam w Czechach. W oficjalnym wydarzeniu Pucharu Świata 17-latka z Japonii miała świetny występ. I wygrała! Na torze downhillowym Murase zaprezentowała switch backside boardslide pretzel into a backside 900 off the jump, Cab 720 mute grab, lipslide pretzel the kicker rail i frontside 1080 lien grab na dole. Zdobyła 89.25 punktów i uzyskała 13.00 punktów przewagi nad kolejną zawodniczką. Teraz zajmuje 1. miejsce w klasyfikacji FIS World Cup Slopestyle i zapewniła sobie Kryształową Kulę w rankingach Women’s Park & Pipe. "Cieszę się, dałam z siebie wszystko w tym turnieju i bardzo się cieszę, że wygrałam," powiedziała Murase.

FREESKI

Kolejne podium! Alex Hall zajął 2. miejsce w Tom Wallisch’s Steel City Showdown 2022. 23-letni złoty medalista z Utah świetnie się zaprezentował.