NEWSY

Podsumowanie weekendu: 9 – 10 października

Oct 112021

FORMUŁA 1

Grand Prix Turcji Rolex 2021 Formuły 1 odbyło się na Istanbul Park w Tuzla w Stambule. Wyścig obejmował pięćdziesiąt osiem okrążeń na czternastozakrętowym torze o długości 5,3 km. Valtteri Bottas poprowadził swojego Mercedesa AMG F1 W12 E Performance do zwycięstwa w Stambule, a jego kolega z drużyny i obecny mistrz świata F1 Lewis Hamilton zajął 5. miejsce. We wspaniałej walce o mistrzostwo świata Formuły 1 w 2021 roku Hamiltona dzieli zaledwie sześć punktów do lidera klasyfikacji. Kolejne Grand Prix Stanów Zjednoczonych już za dwa tygodnie na Circuit of the Americas.

RALLYCROSS

Znany na całym świecie obiekt wyścigowy Spa-Francorchamps był gospodarzem rundy Beneluksu w miniony weekend, a w swoje 30. urodziny Andreas Bakkerud, as Monster Energy, został po raz trzeci w swojej karierze koronowany Mistrzem Europy FIA Rallycross – i po raz pierwszy w głównej kategorii Euro RX1. Bakkerud i przeciwnik Fabien Pailler walczyli o dominację przez cały sezon. W Belgii doszło do dramatycznego finałowego starcia – konkurentów dzielił zaledwie jeden punkt w walce o tytuł. Bakkerud powiedział o swoich osiągnięciach: „To jest absolutnie szalone. ESmotorsport należą się ode mnie wielkie podziękowania za umożliwienie mi startu w tym roku w Euro RX1 – naprawdę tuż przed rozpoczęciem sezonu nie wyglądało na to, żeby to miało nastąpić. Wszyscy w zespole wykonali świetną robotę. Jestem z nich wszystkich bardzo dumny, a przed nami jeszcze wiele. Miejmy nadzieję, że przed nami jeszcze lepsza przyszłość”.

MXGP

Runda mistrzostw świata MXGP we Francji odbyła się w weekend na legendarnym Circuit Georges Filhol w Lacapelle-Marival. 2. miejsce w pierwszej klasie MX zajął Romain Febvre z zespołu Monster Energy Kawasaki Racing. W ten sposób Francuz ma teraz zaledwie sześć punktów do lidera. 4. miejsce w klasyfikacji generalnej MXGP we Francji przypadło Jeremy'emu Seewerowi z Monster Energy Yamaha MXGP Factory. W bitwie MX2 na francuskim MXGP zawodnik Monster Energy Yamaha MX2, Maxime Renaux, zajął 3. miejsce w klasyfikacji generalnej, a wynik na podium pchnął Francuza do zdumiewającej 91-punktowej przewagi w walce o mistrzostwo świata MX2. MXGP przeniesie się do Hiszpanii już w przyszłą niedzielę.

MTB

Jack Moir wywalczył swoje pierwsze mistrzostwo, zdobywając w miniony weekend tytuł General Elite Men Championship 2021 w Enduro World Series (EWS) w Szkocji. W wyścigu Vittoria EWS Tweed Valley 27-latek z Morisset Park w Australii zmagał się z kontuzjami i niekorzystnymi warunkami, ale ukończył wyścig na 4. miejscu i został nowym mistrzem świata EWS mężczyzn z 4520 punktami w ogólnej klasyfikacji.