NEWSY

Podsumowanie weekendu: 4 – 5 września

Sep 092021

MOTOCROSS

W sobotę ukoronowano nowego mistrza klasy Motocross 450, Dylana Ferrandisa. Przedostatnia runda mistrzostw Lucas Oil Pro Motocross 2021 powróciła do sportowego epicentrum południowej Kalifornii, aby po raz drugi odwiedzić Fox Raceway w ramach Maxxis Fox Raceway II National. Tysiące zagorzałych fanów wyścigów było świadkami, jak Dylan Ferrandis z Monster Energy/Star/Yamaha Racing zajął 2. miejsce, aby zdobyć tytuł w klasie 450 w swoim pierwszym sezonie rywalizacji w klasie pierwszej. Został 26. posiadaczem tytułu w klasie 450 w ciągu 50 sezonów, a także pierwszym Francuzem od 30 lat, który wygrał najbardziej prestiżowe mistrzostwa motocrossu. Co więcej, Eli Tomac z Monster Energy Kawasaki wygrał w drugim moto i odniósł zwycięstwo w klasyfikacji generalnej tego dnia. I na koniec, co nie mniej ważne, także klasa 250 rywalizowała w sobotę na Fox Raceway: tu Justin Cooper z Monster Energy/Star/Yamaha Racing zajął 3. miejsce w klasyfikacji generalnej. Na dwa wyścigi przed końcem mistrzostw Lucas Oil Pro Motocross 2021, Cooperowi brakuje tylko 23 punktów, by zdobyć prowadzenie.

FORMULA 1

W niedzielę odbył się wyścig Formuły 1 w ramach Grand Prix Holandii Heinekena na Circuit Zandvoort. Obecny mistrz świata F1 Lewis Hamilton i jego kolega z drużyny Valtteri Bottas zajęli 2. i 3. miejsce w swoich Mercedes AMG F1 W12 E Performance. W przyszły weekend Mistrzostwa Świata Formuły 1 przeniosą się na Autodromo Nazionale di Monza we Włoszech. Lewis Hamilton ma zaledwie trzy punkty przewagi w klasyfikacji mistrzostw.

WORLD SUPERBIKE

Mistrzostwa Motul FIM World Superbike promowały francuską rundę Motul na 4,4-kilometrowym, 17-zakrętowym Circuit de Nevers Magny-Cours we Francji. W sobotnim wyścigu otwierającym Jonathan Rea i jego zespół Kawasaki Racing zajęli 2. miejsce. W niedzielę rano Rea wygrał wyścig Tissot Superpole. W trzecim i ostatnim wyścigu Rea zajął 2. miejsce, podczas gdy Scott Redding z Aruba.it. Racing Ducati zajął 3. miejsce. Walka o mistrzostwo świata WSBK 2021 przeniesie się teraz do rundy Hyundai N Catalunya w dniach 18-19 września. Obecnie Rei brakuje tylko siedmiu punktów wyjścia do prowadzenia w mistrzostwach.

MXGP

W niedzielne popołudnie odbyło się Bitci MXGP Turcji w Afyon Motor Sports Center w Afyonkarahisar w Turcji. Tego dnia lider zespołu Monster Energy Kawasaki Racing, Romain Febvre, zajął 4. miejsce. Francuz znajduje się teraz na 3. miejscu w klasyfikacji Mistrzostw Świata MXGP. W wyścigach klasyfikacyjnych MX2, zawodnik Monster Energy Yamaha Factory MX2 Maxime Renaux zajął doskonałe 2. miejsce. Francuz dzierży teraz prowadzenie w mistrzostwach świata. Trzeci w wyścigu o tytuł MX2 jest zawodnik Monster Energy Yamaha Factory MX2 Jago Geerts z Belgii. W nadchodzącym tygodniu kolejny wyścig mistrzostw świata MXGP znów odbędzie się w ramach Grand Prix w Turcji.

OFF-ROAD TRUCK

Mistrzostwa AMSOIL Off-Road 2021 były gospodarzem 52. dorocznej edycji wyścigów terenowych Mistrzostw Świata na torze Crandon International Off-Road Raceway, gdzie legenda off-roadu Johnny Greaves absolutnie zdominował sobotni wyścig Pro 4. Natomiast jego syn CJ Greaves zręcznie manewrował swoją Toyotą do mety Crandon. W ten sposób CJ zdobył tytuł AMSOIL Championship Off-Road Championship Pro 2021. Fantastyczny sezon dla zespołu Greaves i Monster Energy.

MOUNTAIN BIKE

Kolejne zwycięstwo Latającego Francuza z rzędu! Loris Vergier zajął w ten weekend 1. miejsce w wyścigu downhillowym Elite Men’s Division podczas Mercedes-Benz UCI Mountain Bike World Cup w Lenzerheide w Szwajcarii. Świeżo po zwycięstwie w Maribor World Cup w sierpniu, 25-latek z Cagnes-sur-Mer we Francji, odniósł zwycięstwo w zaciętym wyścigu w swoim ostatnim przejeździe z czasem 2:46.921. 3. miejsce wywalczył 20-letni Thibaut Dapréla z Francji, dojeżdżając na metę mniej niż pół sekundy za swoim kolegą z drużyny, z czasem 2:47,291. Podium zdominowane przez Francuzów zostało uzupełnione przez 25-letniego Amaury'ego Pierrona z Brioud we Francji, który zajął 4. miejsce. W dywizji Elite Women 31-letnia Camille Balanche z La Chaux-de-Fond w Szwajcarii zajęła 5. miejsce z czasem 3:19.222.