be_ixf;ym_202201 d_24; ct_100
ÎNCHIDE
Images from 2021 MotoGP - Valencia, Spain
ȘTIRI

#GrazieVale: Valentino Rossi încheie ultima sa cursă în cadrul MotoGP Grand Prix

Nov 152021

Sfârșitul unei ere și începutul unui nou capitol. Denținătorul a nouă titluri de Campion Mondial, Valentino Rossi a încheiat ultima sa cursă de MotoGP.

După ce a anunțat la începutul anului că se va retrage din cursele de Grand Prix, începând cu drapelul final al sezonului 2021 FIM MotoGP; Ultima cursă a lui Rossi este, fără îndoială, sfârșitul unei ere pentru cursele de Grand Prix, dar este și o șansă de a arunca o privire asupra carierei unuia dintre cei mai mari motocicliști al tuturor timpurilor.

Cuprinzând 26 de sezoane incredibile, călătoria de curse a lui Valentino Rossi simbolizează competiția de Grand Prix la cel mai înalt nivel. Sinonim cu viteză, talent și suficient fler italian pentru a umple mai multe vieți, călătoria lui Rossi de la tânăr candidat la nouă ori campion mondial este ceva ce orice competitor ar dori să imite - indiferent dacă ar recunoaște sau nu.

Rossi a fost cel mai tânăr pilot care a câștigat titluri de Campionat Mondial combinat la 125cc, 250cc, 500cc și MotoGP, aruncându-și piciorul peste mașinile de fabrică de la Aprilia, Honda, Ducati și Yamaha în mandatul său pe scena mondială. Mai mult decât atât, el este singurul pilot care a câștigat titluri de clasa premieră pe cinci tipuri diferite de motociclete (500cc cu 4 cilindri în doi timpi, 990cc cu 5 cilindri în patru timpi, Yamaha 990cc cu 4 cilindri în patru timpi, Yamaha 800cc cu 4 cilindri în patru timpi). -timp si un Yamaha 1000cc cu 4 cilindri în patru timpi).

Alegerea unui record sau moment favorit dintr-o carieră de 431 de curse de Grand Prix în care a obținut 115 victorii în Grand Prix (89 în clasa Premier), 96 de tururi rapide și 235 de podiumuri ar fi o sarcină aproape imposibilă. Cu toate acestea, în cei 12 ani cu Monster Energy - de când a semnat cu Unleash The Beast în 2009, au existat mai mult decât o mână solidă de momente epice și memorabile. De la epuizare în fața Turnului Eiffel, dominarea Raliului Monza, deturnarea mașinii lui Kyle Busch la Nascar, schimbarea locurilor cu șapte ori campion mondial de Formula 1 Lewis Hamilton - a fost o călătorie incredibilă. Apăsați Play pentru a vedea câteva dintre cele mai importante momente.

Privind spre viitor, Rossi a decis că acum este cel mai bun moment pentru a pune punct carierei de curse. Când și-a anunțat retragerea, Rossi a spus: „Le-am spus tuturor în timpul sezonului că voi lua o decizie cu privire la viitorul meu in MotoGP în vacanța de vară. Acum am decis să mă opresc la sfârșitul acestui sezon. Din păcate, aceasta va fi ultima mea jumătate de sezon ca pilot de MotoGP. Este dificil; și este un moment foarte trist. Îmi este greu să spun că anul viitor nu voi mai conduce o motocicletă. Fac asta de mai mult sau mai puțin de 30 de ani; dar anul viitor viața mea se va schimba. A fost o călătorie lungă și mi-a plăcut foarte mult. Am avut momente absolut de neuitat cu toate echipele și oamenii cu care am concurat. După 26 de ani în campionatul mondial a fost atât de grozav."

"Am avut o carieră foarte lungă și am fost norocos să câștig multe curse. Unele momente sunt mai de neuitat pentru mine decât altele. Sentimentul pe care l-am avut de la curse și sentimentul de bucurie pură când am câștigat este ceva ce îmi va lipsi și este dificil să iau această decizie. Dar, până la urmă, rezultatele sunt cele care fac diferența, deci, cred că aceasta este decizia corectă. Momentan nu am multe de spus, doar asta!"

De când a pășit în padocul campionatului mondial în 1996, Rossi a fost un jucător important în modelarea curselor de Grand Prix de motociclete așa cum le cunoaștem astăzi; și deși suntem siguri că niciun Grand Prix nu va fi la fel fără riderul din Tavullia, flancat de armata sa de fani îmbrăcați în galben fluor; suntem încântați să vedem ce îi rezervă viitorul Doctorului.