-
ȘTIRI

Monster Energy MotoGP, Marele Premiu al Marii Britanii din 2021

Aug 302021

Tribune pline în anul inaugural al Unleashing The Beast ca sponsor al titlului la Marele Premiu al Marii Britanii MotoGP și un podium dublu din partea sportivilor Monster Energy. În cazul în care nu era destul, liderul campionatului, Fabio Quartararo, a oferit o performanță senzațională care i-a asigurat cea de-a cincea victorie a anului. Nu credem că se putea mai bine decât atât.

În cazul în care ai pierdut acțiunea, iată recapitularea Grand Prix-ului britanic Monster Energy 2021 MotoGP.

Quartararo a început din a treia poziție pe grilă și a intrat pe locul al doilea după primul corner. A trebuit să renunțe la două poziții pe spate înainte de virajul 7, dar nu a durat mult. După 18 ture, el l-a depășit pe Francesco Bagnaia și a trebuit să reducă o mică distanță față de duo-ul din față. A reușit-o în cel mai scurt timp. O tură mai târziu, El Diablo a preluat locul al doilea de la Aleix Espargaró și a continuat să stabilească un tur provizoriu de 2’00.485s în turul 4, apoi a trecut rapid de Pol Espargaró în turul 12 în turul următor. Cu spațiu liber în fața lui, francezul era plecat. O altă tură rapidă a cursei de 2’00.098 în turul 6 i-a oferit un avantaj de 1.320, ceea ce a sigilat afacerea. Restul, după cum se spune, a fost istorie.

Fabio Quartararo: „A fost perfect. Îmi place să concurez așa, să trăiesc clipa. M-am simțit grozav la început și am rămas calm. Am făcut doar câteva greșeli și am simțit că sunt foarte bun la frânare. A fost mai bine decât mă așteptam și, din cauza asta, am avut o schimbare de strategie în timpul cursei. Când aveam un avantaj de 3 secunde, am spus: „Bine, acum este timpul să merg încet și să nu fac greșeli”, iar în ultima tură mă bucuram de pistă. Sunt atât de fericit cu acest rezultat. Este o victorie cu adevărat specială. Când am câștigat la Assen, aveam deja câțiva fani acolo. Nu știu câți fani au fost astăzi aici, dar a fost masiv și a fost minunat să împărtășesc acest moment cu ei. Vreau să le mulțumesc. Pentru un rider Monster Energy Yamaha MotoGP, este întotdeauna plăcut să câștigi un Grand Energy Monster Prix, așa că practic am obținut totul, este uimitor! Este un mare câștig pentru ei, precum și pentru familia mea și echipa. ”

Alex Rins: „Sunt super, super, super fericit pentru că am depus eforturi pentru a ne întoarce pe podium. Nu a fost ușor, deoarece chiar și când am avut ritmul, am avut probleme și probleme. Astăzi îmi propuneam un top 5, dar până la urmă m-am simțit foarte bine și confortabil cu motocicleta, așa că am putut să împing. Eram rapid, dar fără să risc și să fiu nevoit să fac mișcări agresive. Este un sentiment minunat să mă întorc pe podium și să sărbătoresc cu toată echipa mea.”

După cursă, Sam a spus: „A termina pe locul patru nu este niciodată cea mai bună poziție, mai ales la cursa mea de acasă. Dar a fost o călătorie foarte bună. Am luptat până la capăt, îmbunătățindu-mi ritmul de la antrenamente în cursă. Sunt mulțumit de felul în care am călătorit, dar evident dezamăgit de al patrulea. Vreau să le mulțumesc enorm fanilor pentru sprijinul acordat. M-au făcut să mă simt atât de bine pe tur și sprijinul lor a fost incredibil. ”

Dacă toate acestea nu au fost suficiente, fanii au fost ținuți pe marginea locurilor între curse, cu recorduri FMX și Show-uri de action sports. Mai mulți medaliați ai X-Games și legende freestyle precum Axell Hodges, Blake ‘Bilko’ Williams, Takayuki Higashino și André Villa au zburat special pentru a se alătura unei distribuții de stele de sportivi BMX si pentru a prinde huge airs în spectacolul Monster Energy FMX Show.