be_ixf;ym_202209 d_27; ct_100
ZAPRI
Images from 2021 MotoGP - Valencia, Spain
NOVICE

#GrazieVale. Valentino s svojo zadnjo dirko zaključil svojo uspešno dolgoletno kariero

Nov 152021

Konec neke dobe. Devetkratni svetovni prvak Valentino Rossi je odpeljal svojo zadnjo dirko v MotoGP.

Ko je v začetku leta napovedal, da bo letos prenehal dirkati za Veliko nagrado, smo se zavedali, da bo Rossijeva zadnja vožnja konec nekega Grand Prix obdobja, vendar je to tudi priložnost, da se ozremo nazaj in se spomnimo kariere enega največjih motociklističnih dirkačev vseh časov.

Dirkaška pot Valentina Rossija, ki obsega neverjetnih 26 sezon, pooseblja Grand Prix na najvišji ravni. Rossijeva pot od mladega dirkača do devetkratnega svetovnega prvaka, ki je sinonim za hitrost, talent in dovolj italijanskega pridiha, je nekaj, kar bi si želel posnemati vsak motociklistični dirkač – pa če bi to priznali ali ne.

Rossi je najmlajši dirkač, ki je osvojil naslove svetovnega prvaka v 125cc, 250cc, 500cc in MotoGP razredu. V svoji karieri je dirkal na tovarniški Aprili, Hondi, Ducatiju in Yamahi. Poleg tega je edini voznik, ki je osvojil naslove v vrhunskem razredu na petih različnih tipih motociklov (500cc 4-valjnem dvotaktnem, 990cc 5-valjnem štiritaktnem, Yamahi 990cc 4-valjnem štiritaktnem, Yamahi 800cc 4-valjnem štiritaktnem in Yamahi 1000cc 4-valjnem štiritaktnem).

Izbrati najljubši rekord ali trenutek izmed 431 odpeljanih dirk za Grand Prix na katerih je osvojil 115 zmag (89 od teh v premiernem razredu), odpeljal 96 najhitrejših krogov in 235-krat stal na stopničkah, je skoraj nemogoča naloga.

Vendar pa se je v njegovih 12 letih z Monster Energy - odkar je leta 2009 podpisal pogodbo z »Unleash The Beast« - zvrstilo več kot solidna peščica epskih in nepozabnih dogodkov. Od izgorelosti pred Eifflovim stolpom, prevlade na Monza reliju, »ukradenega« avtomobila Nascar zvezde Kyla Buscha, zamenjave mest s sedemkratnim svetovnim prvakom formule 1 Lewisom Hamiltonom – vse skupaj je bila neverjetna dogodivščina. Pritisnite »play« in si oglejte nekaj vrhuncev.

Skočimo v sedanjost. Rossi se je odločil, da je zdaj najboljši čas, da zaključi s svojo dirkaško kariero. Na posebni tiskovni konferenci, ki je bila sklicana v paddocku na avstrijskem Štajerskem, je dejal: »Med sezono sem vsem povedal, da se bom o svoji prihodnosti v MotoGP odločil med poletnimi počitnicami. Odločil sem se, da bom ob koncu sezone prenehal. Žal bo to moja zadnja polovica sezone, kjer bom nastopil kot dirkač MotoGP. Težko je; to je zelo žalosten trenutek. Težko povem, da naslednje leto ne bom več dirkal z motociklom. To počnem že več ali manj 30 let; ampak naslednje leto se bo moje življenje spremenilo. Dolga je bila dolga pot in zelo sem užival. Imel sem nekaj popolnoma nepozabnih trenutkov z vsemi ekipami in ljudmi, s katerimi sem dirkal. 26 let v svetovnem prvenstvu je bilo odlično.

Imel sem zelo dolgo kariero in imel sem srečo, da sem zmagal na veliko dirkah. Nekateri trenutki so mi ostali bolj nepozabni kot drugi. Občutek, ki ga imam ob dirkanju in občutek čistega veselja ob zmagi je nekaj, kar bom pogrešal in težko sem se tako odločil. Toda na koncu so rezultati tisti, ki naredijo razliko, in zato mislim, da je to prava odločitev. Trenutno nimam veliko za povedati, samo to!«

Odkar je leta 1996 vstopil na svetovno prvenstvo, je bil Rossi pomemben igralec v dirkanju za VN in čeprav smo prepričani, da nobena Grand Prix dirka ne bo povsem enaka brez veličastnega dirkača iz Tavullije, ki je zmeraj bil obkrožen z njegovo vojsko oboževalcev že nestrpno pričakujemo, s čim nam bo The Doctor v prihodnosti postregel.

Ciao Vale! Se vidimo v naslednjem poglavju!