Motor
//
Všetky novinky

Monster Energy Interview | Australský zázrak FIM Speedway Grand Prix – Jack Holder

Uverejnené dňa:: 25. 4. 2024

Průlomový rok 2023, závodník Monster Energy FIM Speedway Grand Prix Jack Holder, vystřelil jako raketa na výsledkovou tabuli série.

V průlomovém roce 2023 vystřelil závodník Monster Energy FIM Speedway Grand Prix Jack Holder jako raketa vzhůru výsledkovou tabulí seriálu a skončil celkově na 4. místě ve své teprve třetí sezóně závodů SGP.

A mohlo to být ještě lepší.

Holder utrpěl zranění ruky a byl nucen vynechat jedno kolo (Lotyšsko) po havárii a vážném (vyžadující operaci, dlahu, šrouby) zranění ruky na mistrovství světa FIM Speedway World Championships v polské Vratislavi. Nebýt toho, Holder, který měl průměr 13,6 bodu na kolo (včetně 5 umístění na stupních vítězů), by snadno přeskočil Slováka Martina Vaculíka a obsadil 3. místo v průběžném pořadí. Bronzová medaile SGP za 3. místo mu unikla o dva body, 125:123.

To Holder vysvětlí níže. Podstatou je, že mladý australský závodník se během jedné skvělé sezóny SGP stal jedním z favoritů šampionátu, který startuje tuto sobotu (27. dubna) v Chorvatsku.

Osmadvacetiletý Holder toho má mimo sezónu hodně, včetně toho, že se brzy stane otcem. Vedle náročného cestovního programu v minulém týdnu, všemožné pozornosti médií v Evropě tento týden a tréninků a závodů před tímto víkendem jsme měli štěstí, že se nám podařilo s Holderem strávit pár minut, abychom se dozvěděli jeho názor na nadcházející sezónu SGP; kdo jsou borci, které je třeba porazit, a co bude třeba udělat, aby získal titul nejlepšího světového plochodrážního jezdce. 

Jacku! Máš před sebou velký let. Z Austrálie do Chorvatska. Spousta času na přemýšlení o nadcházející sezóně FIM Speedway GP. ... Tak co si o tom myslíš?

Jo, první kolo je za rohem, už se moc těším, až se seriál GP rozjede. Spousta tvrdé práce mimo sezónu, abychom se sem dostali, takže se opravdu těším!

V loňském roce jsi obsadil neuvěřitelné 4. místo v celkovém pořadí SGP. A mohlo to být ještě lepší, nebýt havárie ve Vratislavi, při které sis zranil ruku, a vynechal jsi další kolo SGP (Lotyšsko), mohl jsi být klidně na celkovém stupni vítězů. Řekni něco o sezóně 2023 SGP a o tom, co pro tebe znamenalo, že se ti tak dobře dařilo v teprve třetím roce, kdy jsi závodil v nejprestižnější světové profesionální speedwayové tour.

Loni to pro mě byla určitě neuvěřitelná sezóna. Dostat se od absence finále (v letech 2021 a 22) k pěti pódiím byl pro mě obrovský úspěch. A to, že mi bronzová medaile unikla o pouhé dva body, byla těžká pilulka, kterou jsem musel spolknout, ale jen mi v břiše zažehla větší oheň pro letošní sezónu.

Vzpomeň si trochu na dobu, kterou jsi strávil minulý rok v Austrálii, a řekni něco o tom, co jsi udělal pro to, aby ses připravil na Chorvatsko, a nejen na něj.

Vlastně jen takové ty běžné věci. Hodně času stráveného s rodinou a trénink doma na sluníčku. Je dobré si odpočinout a těšit se na letošní sezónu GP.

Když jsi doma, závodíš také v australském Speedway Championships. Jak to šlo v uplynulé sezoně?

V australských domácích závodech jsem skončil na 3. místě, což nebylo to, co jsem chtěl, ale v průběhu seriálu jsem měl nějaké problémy se zraněním. Ale byl to dobrý začátek velkého roku, který mě čeká.

Kromě návratu domů jsi také zjistil, že budeš otcem. K tomu ti moc gratuluji. Velká novinka.

Děkuji. Jo, velká novinka v Holder rodince (smích), stát se tátou.

Napadlo tě, jak otcovství ovlivní tvé závodění?

S partnerkou Jess jsme velmi nadšení a těšíme se na novou kapitolu našeho života. Myslím, že mi to letos prospěje. Větší motivaci k tomu, aby se mi dařilo a aby na mě byla moje rodina pyšná.

Vraťme se k sezóně 2023, jak se daří ruce? Popiš, jaké zranění jsi utrpěl a jak to vypadá nyní.

Na to, že to byla tak malá nehoda, jsem si tam udělal velké šrámy. Zlomil jsem si pět kostí a vykloubil zápěstí. Měl jsem tam železo, abych se mohl vrátit co nejdříve. Všechno už je venku a byl to dlouhý proces, než jsem se dostal tam, kde jsem, abych byl plně fit a připraven.

Dalším velkým milníkem tvé kariéry bylo vítězství v týmu s Maxem Frickem a Jasonem Doylem na FIM Speedway of Nations 2022 v dánském Vojens Speedway Center. Pověz nám něco o této události a o tom, co znamenala pro tvou profesionální speedwayovou kariéru.

Vyhrát tu zlatou medaili byl neuvěřitelný pocit. Před několika lety mi unikl výběr do týmu, takže jsem konečně dostal šanci a maximálně jsem se postaral o to, abych vyhrál zlato.

2023 - pět pódií v SGP. To je dost radikální. To a fakt, že jsi naštval šampiona Bartosze Zmarzlika víc než kterýkoli jiný závodník. Pohovoř o tom, jak se ti daří využít tuto skutečnost k motivaci pro letošní sezónu, když víš, že jsi dokázal, že můžeš soupeřit s nejrychlejšími plochodrážníky na světě – a porážet je.

Není to jen on (Zmarzlik). Za tím mistrovstvím světa se žene patnáct nejlepších jezdců na světě, jako jsem já. Já se soustředím jen na sebe a na každé kolo přijíždím stoprocentně připravený.

Kdo je v této sezóně ve tvém týmu – lidé, kteří se starají o to, aby vše bylo v pořádku a ty ses mohl soustředit na vyhrávání závodů.

Jack Holder Racing. Jsem to já, má partnerka Jess, Bartek, Zibby, Kamil a moji mechanici. Můj bratr Chris, když tam může přijet se mnou, a zbytek rodiny, který nás podporuje v Austrálii a křičí na televizní obrazovku v brzkých ranních hodinách (smích).

Hahaha, což budeme dělat i tady v centrále Monster v Kalifornii! To je z naší strany vše, Jacku. Hodně štěstí tobě i týmu Jack Holder Racing. Určitě tě budeme sledovat. 

Děkuji za veškerou podporu, kterou mi poskytujete, a pojďme rozjet show! 

Co nás čeká dál…

Třicátý ročník FIM Speedway GP zahájí 27. dubna závodem GP Chorvatska na plochodrážním stadionu Milenium v Donji Kraljevci. Další informace, včetně harmonogramu závodů sezony, životopisů závodníků a aktuálních výsledků, najdete na adrese: www.fimspeedway.com.