Motor
//
Všetky novinky

Monster Energy Interview | FIM Speedway Grand Prix Champion Tai Woofinden

Uverejnené dňa:: 24. 4. 2024

Tai Woffinden z Monster Energy, trojnásobný šampion FIM Speedway Grand Prix a žijící závodnická legenda, se vydává na neuvěřitelnou 15. sezónu FIM Speedway GP, kde se hraje o hodně.

Tai Woffinden z Monster Energy, trojnásobný šampion FIM Speedway Grand Prix a žijící závodnická legenda, se tento víkend v Chorvatsku vydává na neuvěřitelnou 15. sezónu FIM Speedway GP, kde se hraje o hodně.

"Woffy", nejznámější britský plochodrážní závodník všech dob, je stálým favoritem zarytých fanoušků ve východní Evropě, Velké Británii, Německu, Švédsku a Dánsku, kteří od dubna do září zaplňují obrovské fotbalové a speciálně postavené plochodrážní stadiony.

  • Woffindenova speedwayová kariéra je ověnčena spoustu zásadních milníků.
  • První britský trojnásobný mistr světa v historii
  • Vítěz mistrovství světa ve Speedway GP '13 jako outsider v poměru 500:1
  • Bezprecedentních šest medailí z mistrovství světa Speedway GP v letech 2013 až 2020
  • Pomohl Británii k prvnímu týmovému světovému titulu po 32 letech na FIM Speedway of Nations v roce 21
  • 243 vítězství v rozjížďkách v 746 závodech, 47 finále a 11 celkových vítězství v SGP
  • 3 britské šampionáty, 2 britské šampionáty do 21 let a 2 britské šampionáty do 18 let.

Posledních několik let, pravděpodobně i více, bylo pro Woffindena z hlediska zranění náročných (jak se dočtete níže). Jeho vítězství, pódia a hlavní závody byly těžší, protože jako každý starší profesionální motocyklový závodník občas zápasil s tím, aby udržel své tělo a rychlost na úrovni nebojácných mladších závodníků.

Ale ke cti Woffindenovi slouží, že odpovídá na výzvy častěji, než odmítá. A už jen jeho přítomnost v paddocku a ve fanzóně Speedway GP nikdy nezklame přítomné, ostatní závodníky, média a kohokoli v okolí, kteří jsou zapálení pro speedway.

V době, kdy se připravuje na víkendový zahajovací závod FIM Speedway GP na chorvatském Speedway Stadium Milenium, si Monster Energy s Woffindenem povídali o tom, co se dělo mimo sezónu, a o jeho pohledu na nadcházející sezónu. Vezmi si to, Woffy! 

Tai! Jak to jde táto? Máš už oprášenou kombinézu?

Tady je všechno v pořádku, díky. Už pár týdnů to tady frčí, takže si nemůžu stěžovat!

Řekni nám něco o své offseason. Už se ti holky prohánějí po dvoře na minibicích?

Offseason byla skvělá, měl jsem dostatek tréninkové zátěže a mohl jsem se na léto vrátit domů do Austrálie! Děti (Rylee-cru, které je 6 let, a čtyřletá Calle) tam začaly chodit do školy a pak jsme se s nimi během závodní sezóny učili doma. A ano, mají takové malé šestnáctipalcové e-biky, na kterých lítají po parku. Je tak zábavné sledovat, jak rostou a učí se nové věci!

To je úžasné. Pojďme začít s tréninkem. Řekni nám něco o tom, jak jsi připravil své tělo na náročný 11 kolový světový šampionát FIM Speedway GP. V posledních letech ses potýkal s několika zraněními a naposledy se zraněním ruky – což zpomalilo tvou sezónu '23. Jsi už kompletně fit a připraven na to, že tento víkend v Chorvatsku spadnou brány?

Ano, určitě. Letos třikrát týdně posiluju a kondičně se hodně zaměřuju na stará zranění, která jsem nikdy nenechal úplně zahojit. Podařilo se mi to všechno dát do pořádku, hlavně rameno, které jsem si v roce 2011 vykloubil a nikdy jsem ho úplně nedostal tam, kde mělo být. Od roku 2019 jsem si zlomil tyto kosti: dva obratle v zádech, lopatku, tři metatarzální kosti na ruce, nohu, holenní a stehenní kosti a rozdrcené ramenní vazy. Ale zvedneme se a pokračujeme dál. To vše říká, že se těším na nadcházející sezónu a nemůžu se dočkat do Chorvatska.

Je těžké vyrovnat se s tím, že jsi stále jedním z nejoblíbenějších závodníků, přestože výsledky nebyly v posledních letech takové, jak by sis přál? Jak se s touto situací dokážeš vyrovnat – což je něco, co sdílí mnoho dalších sportovců ve všech oblastech sportu?

Upřímně řečeno, není to těžké. Prostě jsem sám sebou. Být věrný sám sobě a nikdy se nezměnit. Pamatovat si, odkud pocházím, a říct si: "Je to tak, jak to je," bez ohledu na následky. Co u mě uvidíte, to dostanete. Některým lidem se to líbí, ale myslím, že stejně tak mnoha se to nelíbí. Ale bez ohledu na to si mě stále naladí, aby viděli, co chystám. 

Dobrý přístup! Řekni nám něco o svém letošním týmu sponzorovaném společností Monster Energy. Kdo se k tobě vrací (mechanik, tuner, specialista na motory, manažer týmu atd.) a jak důležitý je pro tvůj úspěch na trati?

Letos jsme v plném nasazení! S tímto týmem, se soustředím jen na trénink na motorce a mimo ni. Faye Woffinden (koordinátorka logistiky), Peter Adams (manažer od roku 13), John Jorgensen (technická podpora), Konrad Darwinski (šéfmechanik od roku 13), Dominik Murjas (mechanik) a Jake Rose (mechanik).

Popiš trochu své závodní aktivity, závazky mezi klubem a FIM World Speedway GP. Vysvětli, kolik toho během sezóny odjedeš a co to obnáší – fyzicky i psychicky – absolvovat tak působivý závodní program.

Ano, ostatním lidem to může připadat hodně, ale abych byl spravedlivý, je to jediné, co dělám od roku 2006, takže to ani jinak neumím (smích). Ale jak už jsem řekl, s tímhle týmem je to bezproblémové. Například dneska jsem zrovna přiletěl do Polska a pršelo. Takže jedu tři hodiny na letiště, abych dnes večer odletěl zpátky do Británie a ubytoval se v hotelu, který mi právě rezervovala Faye, abych mohl zítra závodit ve Velké Británii. Pětadvacátého budu závodit v Ipswichi (Velká Británie), šestadvacátého ve Vratislavi (Polsko) a sedmadvacátého v Donji Kraljevci (Chorvatsko). Lehká práce (smích).

Teď, když ses oženil a máš dvě dcery, je všechno jinak. " Girl Dad", jak se říká tady ve Státech, i když by se k tomu možná lépe hodil termín "Rad" Girl Dad. Řekni nám něco o tom, jak jde dohromady tvůj rodinný a závodní život, a jestli to, že jsi teď mužem od rodiny, zostřilo tvé závodní cítění a možná tě nasměrovalo víc k chytré strategii než k maximální rychlosti.

To, že jsem se stal otcem, na mé závodní stránce věci nic nezměnilo. Vždycky budu jezdit na plný plyn, to je jediný způsob, jak jezdit na těchto bestiích! Jsem jen velmi vděčný, že máme zdravou šťastnou rodinu.

Když se podíváme na sezónu FIM Speedway GP, které závody, které máš v kalendáři, patří k tvým nejoblíbenějším (a proč)?

Dva největší závody roku jsou Varšava (Polsko) a Cardiff (Wales). Oba mají nejlepší atmosféru, záludné tratě a obrovské davy lidí! Ve Varšavě je každý rok vyprodáno - 55 000 lidí!

A konečně, když už jsme u závodů na ploché dráze, už dlouho se mluví o tom, že FIM Speedway GP má zájem o zařazení do seriálu zde ve Státech. Bylo by to něco, do čeho bys šel? A vzhledem k tomu, co víš o americké závodní scéně, myslíš si, že by tu FIM Speedway GP měla velký úspěch?

Ano, vím, že (FIM) chtějí dělat více závodů, ale bude záležet na počtu diváků a penězích. Myslím, že kamkoli se vydají, bude to dobré, protože speedway je skvělý sport a se správným promotérem se snadno propaguje. 

Tai, ještě jednou děkujeme, že sis na nás udělal čas. Přejeme ti hodně štěstí. Zůstaň zdravý, chytrý a rychlý, náš příteli.

Monster Energy patří velký dík! Těším se, až se konečně dostanu do centrály v Cali. A myslím, že motorka z mistrovství světa 2024 by se v kanceláři hodila. JDEME NA TO!!! 

Co nás čeká dál…

Třicátý ročník FIM Speedway GP zahájí 27. dubna závodem GP Chorvatska na plochodrážním stadionu Milenium v Donji Kraljevci. Další informace, včetně harmonogramu závodů sezony, životopisů závodníků a aktuálních výsledků, najdete na adrese: www.fimspeedway.com.